Seriály a filmy

12. května 2014 12:13

Gabriela Gabrielová

Prostřeno! z Liberecka: Jeden muž, čtyři ženy a… afrodiziaka

Z jihu Moravy rovnou na sever Čech nemíří jenom další Prostřeno! Stejným směrem se před lety vydala i poslední soutěžící Irena, která kdysi přijela ze Slovácka žít a pracovat na Liberecko.

Týden z Libereckého kraje proto vyvrcholí moravským večírkem. Na co se ještě můžeme těšit? Na jediného a samorostlého muže z Desné v Jizerských horách, který své soupeřky pozve do jedné z nejstarších chalup, kde se šikovný Ladislav natrvalo usadil. Žije sám a přítomnost žen je mu moc příjemná. A je zvláštní pozorovat, jak ženskou řevnivost a rivalitu zředí přítomnost jediného chlapíka. Láďa holky odzbrojí. Nebo za ty obroušené hrany a vstřícnost mohou afrodiziakální pochoutky, suroviny a přísady, které musí tentokrát soutěžící přidávat do jídla? Tohle pikantní zadání si od účastníků žádá trochu přemýšlení. Také uvidíme jednu celkem suverénní trémistku a suverénku, která se promění v uzlíček nervů. Prostě kdo si nezkusil vaření před kamerou, neví nic. Proto držme palce další pětici odvážných amatérských kuchařů z Podještědí! Kdo se stane hostitelem týdne a vyhraje krásných 50 000 korun?

Pondělí: suverénní trémistka Eliška (22)

Zatím se ještě neznají a nesměle se oťukávají. Křehká Eliška se bojí své trémy a nervozity, ale nakonec je sebejistá a uvolněná – nepodcenila přípravu večeře. Vsadila na italskou kuchyni a módní moučník, místy si vypomůže polotovary. Muffiny s překvapením vypadají výborně, nikdo nemá ani vážné výhrady k husté tomatové polévce a medailonkům z panenky s omáčkou ze čtyř druhů sýra. Monice, která je po operaci žlučníku, se zdají kuřecí kousky ve slaninovém salátku dost mastné. A zábava? Vzájemné autogramy na hrnečcích s motivem Liberce jsou spíš upomínkou než zábavou. „Doufám, že v pátek nebudu muset nikoho z hrnečku vyškrtnout,“ říká ta, co si to všechno vymyslela. „Eliška nasadila vysokou laťku, hlavně v té dekoraci a designu,“ soudí Láďa, který nemusí krémové polévky. Hostitelka je spokojená se svým výkonem, ale i s chováním hostů, protože žádný extra rýpal se zatím nevynořil.

Úterý: introvertní pesimistka Jana (53)

Jana se jmenuje Podaná a opravdu se poddala svému smutnému osobnímu příběhu, s nímž se svěří divákům. Vzhledem k tomu, že dnes žije v dost stísněných podmínkách se svou maminkou, které je přes osmdesát let, rozhodla se vařit v domě své kamarádky. Tím riskuje kritiku, ale i zmatky. Přestože si přinesla vlastní nádobí, občas tápe. Hledá vývrtku, pomůže víno otevřít zručný Ladislav? Janino menu velké očekávání nebudí. Mladé soupeřky se netěší na plněná vejce, která podle nich už vyšla z módy. Ani od bleskové polévky játrovky moc nečekají a Láďa pozná, že je to vlastně vývar bez vývaru. Knedlíčky, mrkev, domácí nudle – vše jak má být, jen ten základ chybí. Kuřecí závitky Jana utáhla černou nití a myslela jako fór, že si je každý sám rozbalí, holkám ale babrání s masem v dost mastné omáčce přijde spíš jako faux pas. Roztržitá hostitelka si až na konci hlavního chodu vzpomene na jablíčkový kompot. Koláč je moc sladký a Monice zase nic nechutná. Zábava ale kolektiv stmelí a potěší. Nikdo od Jany nečekal, že se půjde na bowling.

Středa: šikovný samorost Ladislav (54)

„Vzhledem k tomu, jaký mám v životě štěstí, předpokládám, že potkám čtyři ženy a ty do mě budou pěkně šít,“ obává se jediný muž soutěže. Pak si ale přítomnost žen užívá. Možná za to může pepř nebo celer, který jako afrodiziakum ordinuje Láďa ve formě pomazánky. „Dvě hezké mladé holky a dvě příjemné dámy,“ charakterizuje své společnice. „Já se v tom kolektivu cítím velmi příjemně.“ Komplimenty skládají také ženy, kterým ani nevadí, že do hostitelovy chaloupky musejí dovrávorat kluzkou blátivou stezkou do kopce. Naopak, ocení autenticitu prostředí. U Ládi je to jako ve skanzenu – vaří na kamnech! Předkrm, z něhož měly holky strach, důvtipně naservíruje. Chleba se sádlem a škvarky je bomba, stejně jako kachna s červeným zelím a dvěma druhy knedlíků a skvělý trhanec. „Mám dojem, že večeříme u vítěze,“ předpovídá Monika. Láďa nechá soupeřky vyrazit si pamětní mince s obrázkem jeho historické chalupy. Je pozorný hostitel, myslí i na nealkoholické pivo. Jen jednou mu vyhasne v kamnech a chvíli se čeká, všem také nevoní jeho světlá a chudá zelňačka.

Čtvrtek: kreativní nevěsta Monika (24)

Mladá maminka Monika byla kromě včerejška dost kritická, ale sama má v kuchyni pěkné nervy. Považuje se za zkušenou kuchařku a strašně ráda peče, jenže právě její sladké pokušení jí dá pěkně zabrat. Když se jí srazí krém ze šlehačky a mascarpone, rozpláče se. Dodá jí přítel včas náhradní suroviny? Jak dezert nakonec dopadne? Budete překvapeni – stejně jako hostitelka. Tahle zkušenost a závod s časem Moniku promění v pokornou a kajícnou ženu. „Měla jsem obavy, ale dnes mě mile překvapila,“ uzná soupeřka i Láďa, který je rád, že holky i čtvrtý den zůstaly kamarádky. Co mu ale nechutná, to je příloha k plněným prsům – šťouchané brambory s mrkví: „Co mně dá starostí, aby mi nenasládly brambory a daly se jíst; a pak někdo dokáže ty brambory osladit tím, že do nich zamíchá mrkev,“ nechápe. A výhrady má i k polévce. „Jak se může něčemu takovému, jako je pórkový krém, říkat polévka?“ Pozná někdo u stolu, které kuřecí maso je bio a jaká porce je z normálního chovu? A co přijde nakonec? Trošku unavený večer završí „mejdlíčkování“ a všechny by měla k životu a lásce probrat kardamonová káva.

Pátek: jablonecká Moravanda Irena (37)

Bankovní poradkyně je také chovatelka dvou pejsků, kteří si při vaření též přijdou na své. Byt si prý koupila kvůli prostorné kuchyni, kde připraví i své moravské menu. Včera byla Irena poněkud unavená, vrátí se jí ztracená energie? Všichni jsou zvědaví, jak dopadne srovnání škvarkových pomazánek, bude ta Irenina jen koupená a přivezená z Moravy, jak ji podezírá Eliška? Otázky vzbuzuje i záhadný dezert „patenty“. S názvy jídel se to má jako s filmem Ztraceno v překladu. Lokše jsou u Ireny nudle, které zavaří do fazolového krému (!) a patenty jsou lokše na sladko s povidly a mákem. Zavinutý králík na slovácký způsob zklame Ladislava a vyděsí Moniku, která „roztomilá zvířátka nejí“. Může chybějící solnička na stole za to, že je jídlo plané, bez chuti? Moc Moraváků by z toho prý radost nemělo. „Celý týden se chovala sebevědomě, ale poněkud zklamala,“ také uslyší poslední hostitelka. Až při zábavě s muzikou to vypadá opravdu jako na jižní Moravě, budoucí nevěsta Monika se dokonce zase rozpláče – tentokrát dojetím… Láďa se zapotí, než provede všechny kolegyně. Afrodiziakum je i tanec, víno nebo čokoláda s chilli… A pěkně vzrušující je i naděje na výhru!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.