Seriály a filmy

29. června 2015 01:00

Iva Kropáčková

První banky zdražily hypotéky. Je konec nízkých úroků?

Poté, co se více než rok a půl držely úroky u dna, oznámily první velké banky úpravu sazeb směrem nahoru. Skončilo tak období výhodných hypoték?

Jako první se rozhodly navýšit úrokové sazby hypoték Komerční banka a Hypoteční banka. Důvod? Reagují na růst ceny zdrojů na mezibankovním trhu, ze kterých financují své úvěrové aktivity. Bankovní domy tvrdí, že se jedná o téměř neznatelné zvýšení. "Ty změny jsou opravdu minimální, například u tříleté fixace se jedná o navýšení o žádná celá jedna procentního bodu," říká mluvčí Hypoteční banky a ČSOB Marie Mocková. Pětileté fixace pak u Hypoteční banky podraží o 2 desetiny procentního bodu. V případě Komerční banky nejfrekventovanější sazba s 5letou fixací zdraží o 0,1 procenta. "Když si představíte hypotéku v průměrné výši 1,7 milionu korun, tak měsíční splátka se u této hypotéky zvýší maximálně v řádu deseti korun", vypočítal zase mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Chcete hypotéku? O to víc se teď vyplatí porovnávat

Podle některých odborníků je proto velmi pravděpodobné, že i další banky podraží své hypotéky. Dá se očekávat, že do konce roku. Nicméně velká panika z prudkého zvyšování úrokových sazeb není podle odborníka Prima Rádce Libora Coufala na místě. „Neočekávám prudký růst úroků, sjednání hypotéky je však delší proces, a tak je moudré začít co nejdříve,“ radí Libor Coufal. Své úrokové sazby zvýšily jen některé banky, o to víc se všem, kteří o sjednání hypotéky momentálně uvažují, vyplatí srovnání hypoték. „Svou podstatnou roli mají stále konkrétní parametry úvěru, tedy splatnost, fixace, druh nemovitosti, LTV, příjmy, pojištění atd.,“ uzavírá Libor Coufal.

SROVNÁNÍ HYPOTÉK

>>> Chci novou hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK

>>> Chci refinancovat hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK

Historické minimum ještě v květnu

V květnu přitom průměrná úroková sazba hypoték klesla na 2,05 procenta a dostala se tak znovu na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Další vývoj se teprve ukáže. Nicméně například Česká spořitelna se na rozdíl od bank, které zdražily, vydala opačnou cestou a ke všem nově sjednaným hypotékám s osmiletou fixací teď nabízí garantovanou úrokovou sazbu 1,99 procenta. Je tedy otázka, jak se zachovají ještě další banky, jak dlouho budou schopny držet své sazby a dokázat zaujmout žadatele o úvěr na bydlení.

NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o hypotékách

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky bydlení hypotéka banky

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.