Rizzoli and Isles: S Jane a Maurou se podíváte do Salemu!

Vraždu moderní čarodějnice tentokrát vyšetřují Jane Rizzoli a Maura Isles. A případ je zavede až do Salemu, dějiště neblaze proslulých čarodějnických procesů. Připomeňte si tuto pochmurnou kapitolu historie, ještě než se podíváte na další díl už ve čtvrtek ve 22.40 na Primě.

Hon začal dětskou hrou

Šílenství odstartovala hra na předvídání budoucnosti. Dcera pastora Samuela Parrise Betty a jeho neteř Abigail četly z bílků rozklepnutých do vody, což je měla naučit indiánská služebná Parrisových. Jenže dívky pak postihly neznámé záchvaty.

Když ani vesnický lékař nedokázal určit, co se jim stalo, vyjádřil podezření, že děvčata jsou očarována. Jejich stav se nezlepšil, naopak postihl další dívky a ženy, které postupem času ukázaly prstem na tři obyvatelky vsi – Sarah Osbornovou, která málokdy chodila do kostela, žebračku Sarah Goodovou a zmíněnou služebnou, cizinku Titubu.

29. února 1692 byl vydán příkaz na jejich zatčení a hon začal naplno. Na jaře guvernér Massachusetts nechal zřídit zvláštní soud pouze pro případy čarodějnictví

Popravili i reverenda

Jednání u soudu probíhala všelijak. Důkazem bylo například to, že se postiženým zjevil „fantom“ následně obviněných lidí. Nad právníky měli navrch fanatici a u soudu dokonce skončil i reverend George Burroughs, kterého nakonec popravili.

Procesy trvaly čtyři měsíce. Hon na čarodějnice si vyžádal více jak dvacítku obětí – 19 zemřelo oběšením, jednoho muže umučili a další lidé zahynuli během svého věznění. Jen pro zajímavost – ve stejné době stále doznívaly hrůzné čarodějnické procesy ve Velkých Losinách. Oba hony se přitom konaly na evropské i americké poměry pozdě, v Novém světě se jich navíc odehrálo jen pár.

Hromadná otrava nebo intriky?

Badatelé se později pokusili vysvětlit, co se v Salemu stalo. Někteří zastávali názor, že postižení se otrávili námelem z obilí, který způsobil jejich halucinace, jiní podporovali teorii, že chytili virus spavé nemoci.

Se zajímavým zjištěním přišel roku 1867 jistý Charles W. Upham. Zhotovil mapu Salemu, jak vypadal v roce 1692, vyznačil domy lidí z obou táborů, kteří se procesů zúčastnili, a vyšlo mu, že zatímco většina žalobců bydlela na západní straně, valná většina obviněných žila na straně východní.

A teď pozor: východní část vesnice byla bohatší, prosperující, s úrodnější půdou a blíž rušnějšímu Salem Town. Kdežto v západní bylo obdělávání polí obtížnější a lidé chudší. Své možná sehrály i dřívější spory, neboť někteří obyvatelé západní části výrazně usilovali o to, aby se vesnice od města odtrhla, což však odmítali lidé z východní strany vsi. A aby toho nebylo málo, na západě žili přísní puritáni, kteří odmítali bohatství a na své východní sousedy se dívali skrz prsty.

Salemskou tragédii samozřejmě neopomenuli ani spisovatelé, filmaři a dramatici. Vzpomenete si třeba na Čarodějky ze Salemu s Winonou Ryder?

Rizzoli & Isles: Vraždy na pitevně sledujte ve čtvrtek ve 22.40 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.