Seriály a filmy

13. září 2018 16:20

Robot učící se na základě svých zkušeností může pomoci třeba s úklidem domácnosti

Výzkumní pracovníci Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli systém, který robotům umožňuje lépe porozumět nejrůznějším objektům, které se porůznu vyskytují třeba v našich domácnostech. Podobná technologie by mohla napomoci automatizaci specifičtější práce ve skladech nebo s úklidem domácností, uvádí server CNN.

Ačkoliv jsou roboti již v současnosti bohatě zastoupeni ve skladech a na výrobních linkách, obvykle se neumí sami přizpůsobit nové situaci, učit se nebo improvizovat. Dokáží zvedat a přemisťovat objekty, ale musí při tom mít konkrétně nastavené podmínky a být na konkrétních místech či pozicích.

S novou technologií by robotická „paže“ (pojmenovaná jako robot Kuka) mohla pomáhat se specifičtějšími úkoly, které běžně například ve skladech internetových obchodů (s rychloobrátkovým zbožím) dělají lidé. Díky technologii se totiž robotický systém postupem času stále více učí o předmětech, s nimiž přichází do styku – robot by se tak naučil třeba zvedat hrníček za ucho nebo botu za její jazyk - a správným, pro každou položku specifickým, způsobem je nakonec položit do krabice.

Aplikace pokroku v počítačovém vidění a hlubokém učení umělé inteligence

„Chceme, aby se roboti sami učili chápat mnoho objektů,“ citoval spoluautora projektu Peta Florence server CNN.

V rámci otestování strojového učení robotické paže před ni vědci dali skupinu podobných předmětů, jako klobouky, hrnky nebo boty. Paže předměty postupně přemístila, během čehož zkoumala jejich vlastnosti a co mají mezi sebou společného. Například po analýze různých druhů bot stroj přišel na to, kam u každého kusu patří tkaničky.

Současný výzkum staví na předchozím pokroku v počítačovém vidění, hlubokém učení a v robotice, uvedl Florence. Svůj příspěvek budou výzkumníci prezentovat v říjnu na konferenci robotického učení ve Švýcarsku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.