Ronin, poctivý thriller ze staré školy

Režisér dnes již legendární Francouzské spojky II. přichází se skvěle obsazeným akčním thrillerem první kategorie v hlavní roli s Robertem De Nirem. Určitě se dívejte v neděli ve 22.45 na Primu.

Japonští samurajové slovo ronin dobře znali, protože roninem se mohl stát každý z nich. Pokud totiž přišel o svého pána (nedokázal zabránit jeho smrti), ztratil svoji čest a stal se potulným žoldnéřem. Uplynula staletí a podobný pocit si na vlastní kůži mohli zažít novodobí roninové - agenti tajných služeb, kteří se po skončení studené války náhle ocitli bezprizorní. Stali se z nich soukromníci, kteří jsou za příslib slušné odměny schopni pracovat pro kohokoli. A přesně v této situaci se nalézá skupinka pěti mužů a jedné ženy, kteří se sešli v Paříži.

Účel jejich mise je jasný: mají se zmocnit tajemného kufříku. O jeho obsahu ani významu ovšem nikdo z nich nic netuší. Vincent (Jean Reno) je jejich francouzskou spojkou. Znalec místních poměrů a bezchybný střelec je typ spolehlivého parťáka, v této branži druh na vymření. Sam (Robert De Niro) je bývalé špionážní eso CIA, nyní odborník na zbraně a strategickou přípravu nebezpečných misí na volné noze. Je to profík každým coulem a nechybí mu náležitá porce nedůvěřivosti. Proto také většinou přežije. Spence (Sean Bean) je nekonfliktní týpek z ostrovů a mimo jiné specialista na minuci, exploze a destrukční technologie všeho druhu. Gregor (Stellan Skarsgard) pochází z líhně inteligentních podrazáků vycvičených KGB. Ví vše o elektronických systémech, nikdo ho nemá rád, ale jemu je to evidentně jedno. Larry (Skipp Sudduth) je obratný řidič, který má v partě na starost únikové manévry a mermomocí se snaží vyrovnat ostatním profíkům. Deirdre (Natascha McElhone) je koordinátorkou celého týmu a zároveň jedinou spojkou s klientem. Má irský přízvuk a její smysl pro vojenskou kázeň dává jasně tušit její služební minulost.

Poprvé se tahle nesourodá skupinka sejde v malém bistru na předměstí Paříže. Nikdo přesně neví, kým je najat, nezná motivaci svých partnerů ani obsah kufříku, kterého se mají zmocnit i za cenu nejvyšších ztrát.

Jediné, co je jasné, je, že tento kufřík je přepečlivě střežen a jeho získání bude od každého vyžadovat maximální profesionalitu, loajalitu a schopnost riskovat vše. Mohou si však navzájem věřit?

Možná jste o filmu Ronin nevěděli, že…

  • V miniroli elegána se ve snímku mihne i Jan Tříska.
  • Během natáčení bylo zničeno zhruba 80 automobilů. Hnědý mercedes, který byl použit v druhé honičce přibližně ve 40. minutě filmu, patřil samotnému režisérovi filmu Johnu Frankenheimerovi.
  • Jedním z řidičů kaskadérů byl i řidič formule 1.

Akční thriller Ronin v neděli ve 22.45 na Primě

(Velká Británie / Francie / USA, 1998)

Režie: John Frankenheimer

Scénář: David Mamet, J.D. Zeik

Kamera: Robert Fraisse

Hudba: Ilja David Cmíral

Hrají: Robert De Niro, Jean Reno, Natascha McElhone, Stellan Skarsgrd, Sean Bean, Skipp Sudduth, Michael Lonsdale, Jan Tříska, Jonathan Pryce, Féodor Atkine, Katarina Witt, Steve Suissa, Amidou, Dimitrij Rafalský, Nader Boussandel, Ron Jeremy, Katia Tchenko, Lionel Vitrant, Daniel Breton, Pierre Forest,

Sdílejte článek
Štítky Robert de Niro mafie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.