Seriály a filmy

17. prosince 2014 19:00

Gabriela Gabrielová

Se šípkovou omáčkou nebo se zelím?

Dvěma mysliveckým sdružením z chatové oblasti Kersko se podařilo skolit divočáka. A protože se jedni myslivci s těmi druhými nemají moc v lásce, neshodnou se ani, na jakou úpravu má místní hostinský kance připravit. Dále uvidíte bizarní postavičky z lesní osady. Vše opepřeno legendárními hláškami.

Groteskní nahánění postřeleného kance má v českém filmu Slavnosti sněženek korunovat nefalšovaná myslivecká slavnost. Vše se odehrává v okolí místního hostince. Sál bude ozdoben typickou loveckou výzdobou a všichni zvaní si už připravují myslivecké uniformy. Během příprav slavnosti se seznamujeme s plejádou tragikomických a přitom neuvěřitelně půvabných charakterů. Řada těchto lidiček má svůj skutečný předobraz. Spisovatel Bohumil Hrabal, podle jehož povídkové předlohy režisér Jiří Menzel komedii Slavnosti sněženek natočil, totiž popisoval své sousedy z Kerska.

Dědka France, jenž trpí doma se svojí ženou semetrikou (Blažena Holišová) a stejně nepříjemnou dcerou (Blanka Lormanová), zahrál geniálně Rudolf Hrušínský. Vynikající a jakoby na tělo ušitá je také postava naivního myslivce Leliho (Jaromír Hanzlík). Jeho dům je plný legračních a neužitečných věcí, které Leli hromadí. Příslušník VB Vyhnálek (Josef Somr) je spíš rádcem než opravdovým policajtem, u zdroje piva stojí mírně nerudný hostinský Láďa Novák, žravý pan Karel sice umí dobře udit maso a salámy, ale také má velký apetit anebo Liman, ten vozí kozy na pastvu starým americkým bourkákem. Ti všechni jsou dokonalými zástupci pravých hrabalovských pábitelů. Jak slavnost dopadne? Na který způsob se bude divočák nakonec jíst? Poperou se mezi sebou znepřátelení myslivci? A pro koho bude slavnostní noc tou poslední?

Chytrou českou komedii Slavnosti sněženek v režii Jiřího Menzela uvidíte v … ve …hodin na Primě!

Nejslavnější hlášky:

• Francová: To zas bude v álejích nablito!

• Franc: Ten vyjetej volej jsem neměl pít.

• Leli: Ale nekupte to, když je to tak výhodný!

• Leli: Tak to je ta moje nová družka. Vyměnil jsem jí za obraz „Krajinka v zimním hávu“

• Pan Karel: Pánové, já bych vám to neradil, já totiž všechno sežeru!

Info – drby z natáčení:

1. Natáčelo se přímo v Kersku a k vidění ve filmu je i scéna, v níž dělník na pile zalévá keře srandovním kyblíkem s dlouhou násadou. Jde o kratičký štěk autora předlouhy spisovatele Bohumila Hrabala.

2. Na place to prý někdy jiskřilo. Režisér Menzel totiž obsadil do role žroutského pana Karla divadelního režiséra Jiřího Krejčíka a ten mu prý pořádně fušoval do řemesla.

3. Další herecká pocta patřila tentokrát režiséru Františku Vláčilovi. Zahrál si starého myslivce

4. Ve filmu byli použiti čtyři divočáci – dva byli cvičení, jeden vycpaný. Toho využili ve scéně přetahování o prase. Čtvrtého kance snědli herci při natáčení – samozřejmě se šípkovou nebo se zelím.

5. Když se natáčela scéna, v níž policajt (Josef Somr) upozorňuje cyklisty, aby nejezdili na kole opilí, nebylo možné ji dokončit. Samotný Somr se údajně tak opil, že se scéna dotáčela až jiný den.

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 7. 2024

Berani, smíchejte dnes realitu s trochou fantazie. Na chvíli si odpočiňte a odreagujte se. Zkuste strávit čas meditací a vyčistěte si hlavu od každodenních starostí. Uklidňující, relaxační činnosti jsou tím nejlepším způsobem, jak dnešní den strávit. Vydejte se na procházku s přáteli a ponořte se do hovoru na obskurní témata. Dopřejte si čas a prostor pro snění.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.