Seriály a filmy

7. června 2016 02:00

Iva Kropáčková

Šetřete chutně: 2 letní recepty, ve kterých využijete suroviny zadarmo

Naučte se využívat v kuchyni suroviny, za které nemusíte zaplatit ani korunu. Jsou navíc plné zdraví prospěšných látek...

Není nad to se dobře najíst, nebo zamlsat. A pokud je to navíc s využitím surovin, které můžete získat úplně zadarmo, spolu se surovinami, které máte na zahradě či květníku, nebo je koupíte většinou levně, je to několikanásobná výhra. Máme pro vás recepty na skvělé sladké dobroty, při jejichž přípravě nejen že ušetříte, ale navíc si pak královsky pochutnáte. Navíc můžete strávit spoustu času v přírodě, a to buď při sběru ingrediencí, nebo při samotném vaření. Letní měsíce tohle všechno umožňují. Můžete vyrazit na procházku nebo i na několikadenní tůru, a přitom si připravit na ohni i kulinární hody. Nebo po návratu vyrobit levně zásobu léta na zimu...

VYDĚLÁVEJTE NAKUPOVÁNÍM. S kreditkou to jde. Srovnání kreditních karet online na Prima Rádci!

1. Letní ovesná kaše

Tohle je jídlo, které snadno připravíte na ohni a inspiraci jsme našli u Petry Pospěchové, autorky Outdoorové kuchařky. Konkrétní podoba téhle rychlé večeře nebo oběda se proměňuje podle momentální lesní nebo luční úrody. Na začátku léta do ní přidáte jahody, v polovině prázdnin maliny nebo borůvky a na přelomu září třeba ostružiny, první oříšky, divoký rakytník nebo kuličky brusinek, jimiž je v září pokrytý zejména hřeben Nízkých Tater. Základem kaše jsou vždy jemné ovesné vločky, které máte, na rozdíl od těch klasických, hotové během chviličky. Není třeba je předem namáčet ani jinak předchystávat.

Letní ovesná kaše, Foto: David Turecký

NA 2 PORCE / PŘÍPRAVA: DO 15 MINUT

2 hrsti ovoce

100 g jemných ovesných vloček

4 lžíce kukuřičného sirupu

kakao nebo mletá skořice

případně olej

Postup:

1. Ovoce omyjte, vločky zalijte vroucí vodou. Přilévejte ji tak, aby vznikla polotekutá hmota. Přisypávat vločky do vody je riskantní, hrozí, že výsledek bude příliš řídký.

2. Do kaše přidejte kukuřičný sirup, promíchejte a nechte tři minuty stát. Přidejte ovoce, znovu promíchejte, a pokud máte chuť, posypte trochou kakaa a skořice nebo zakápněte olejem.

2. Rebarborovo-smrková marmeláda

Neuvěřitelná kombinace s jemnou vůní lesa pochází z kuchyně paní Hany Hanušové ze Sněhova, s jednoduchým odměřováním na hrnky.

Rebarborovo-smrková marmeláda, Foto: Johana Pošová

3 SKLENICE PO 450 G / PŘÍPRAVA: DO 60 MINUT

5 hrnků nakrájené rebarbory

1 hrnek světle zelených smrkových výhonků nakrájených nadrobno

hrnku máty, nejlépe s jablečnou vůní, nakrájené nadrobno

3 hrnky přírodního krupicového cukru

hrnku citronové šťávy

Postup:

1. Všechny přísady dejte do kastrolu a pomalu vařte. Odpěňovačkou sbírejte tvořící se pěnu a vařte tak dlouho, až zavařenina dosáhne požadované hustoty.

2. Ještě horkou ji plňte do vysterilizovaných sklenic, uzavřete a je obraťte dnem vzhůru, aby se víčka přichytila.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Spoustu dalších dobrot přináší zbrusu nové číslo časopisu Prima FRESH, které najdete v prodejní síti už od středy 8. června – a je plné receptů, kterými si dokonale zpříjemníte léto (nejen) na zahradě.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.