Seriály a filmy

22. května 2015 11:00

Gabriela Gabrielová

Seznamte se, přichází úvodní příběh slavné série o Vetřelcích – Prometheus!

Fandové sci-fi zaplesají a ti ostatní? Ti se ošizení určitě cítit nebudou. Prometheus je totiž velkofilm v pravém slova smyslu a navíc je pod ním podepsaný takový mistr filmové režie jako Ridley Scott. Nezapomeňte se koukat v sobotu ve 22.00 na Primě!

Co byste o Prometheovi měli vědět, než sednete k obrazovce?

1) Jeho zrod nebyl jednoduchý. S myšlenkou na film, který by byl pátým pokračováním série Vetřelec, přišli Ridley Scott a Jamese Cameron již v roce 2001. Jenže o tři roky později vyšel na světlo světa Vetřelec vs. Predátor a projekt byl uložen k ledu. Nový život mu vdechl Ridley Scott až v roce 2009, kdy přišel s nápadem napsat příběh, který by stál na počátku celé „Vetřelské“ série, ale nebyl s ní přímo propojen. Produkce Promethea odstartovala v dubnu roku 2010 a o dva roky později 1. června byl slavnostně uveden do kin ve Velké Británii a USA.

2) Jeho budget čítal úctyhodných 120-130 milionů dolarů, ale jeho celosvětové tržby ho několikanásobně trhly. Svým tvůrcům vydělal něco málo přes 400 milionů dolarů.

3) Nejvíc pochval film sklidil na poli hereckých výkonů. Zvlášť oceňovaná byla Charlize Theron v roli chladnokrevné vedoucí vesmírné mise a Michael Fassbender v roli androida Davida. Rozpačité reakce naopak u některých vyvolal konec snímku.

4) O co v něm ve zkratce jde? Skupina badatelů je v roce 2093 poslána na tajnou vesmírnou misi za účelem objevení důkazů o původu lidské rasy. Když po dvou a půl letech přistanou na planetě miliony a miliony kilometrů vzdálených od Země, zdá se, že takové důkazy opravdu nalezli. Jenže skutečné motivy některých zúčastněných se ukáží být poněkud odlišné od jejich oficiálního poslání. Než to zbytku skupiny dojde, musí ovšem čelit mnohem horší hrozbě. Na horor, který se jim začíná odehrávat před očima, nebyl nikdo z nich připravený. Navíc pomalu začíná být jasné, že nešlo o náhodné setkání a že jejich boj je ve skutečnosti boj o záchranu lidí jako živočišného druhu.

5) Hlavní ženská hrdinka vedle Charlize Theron je Noomi Rapace – archeoložka Elizabeth Shaw, která věří, že lidstvo bylo stvořeno vyšší mocí a touží se se stvořiteli setkat. Noomi (původem ze Švédska) tuto roli získala vlastně úplnou náhodou. Neočekávaně se setkala s režisérem Ridley Scottem a ten ji práci na místě nabídl, protože na něj dle jeho slov udělala skvělý dojem ve filmu švédské produkce Muži, kteří nenávidí ženy. Ridley tento snímek, ve kterém Noomi hraje hlavní roli Lisbeth Salander, viděl prý třikrát. Noomi nabídku okamžitě přijala.

6) Proč Prometheus? V řecké mytologii byl Prometheus nesmrtelný Titán, který neměl žádnou úctu k Bohům. I přes Diův přísný zákaz daroval lidem nejvyšší dar - oheň - a tím navěky změnil kurz dějin ve prospěch lidstva. Zeus na něj proto seslal hrozný trest. Nechal ho přikovat ke skále, kam každý den přilétal velký orel a vyrval mu z těla játra (která mu do dalšího dne zase narostla).

Ve filmu se Prometheus jmenuje vesmírná loď, kterou se badatelé vydávají hledat své stvořitele a získat odpovědi na otázky o vzniku své rasy. Když ovšem dojde na konfrontaci, jsou těmito vyššími bytostmi nelítostně potrestáni za svou troufalost – stejně jako v antickém Řecku Titán Prometheus.

Dívejte se na film Prometheus ve 22:00 na Primě

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.