Seznamte se s městem, kde operuje Kriminálka Stuttgart!

Najdete tam totiž unikátní sídliště i nejstarší betonovou televizní věž. Tým ostřílených profíků z Kriminálky Stuttgart bude muset odhalit, proč zemřela slavná hvězda. Vyšetřování začíná dnes večer ve 22.20 na Primě.

Vskutku hvězdný případ čeká členy týmu Kriminálky Stuttgart. Během natáčení televizního krimiseriálu totiž došlo k vraždě. A policisté podezřívají režiséra. Další zločin ve stuttgartských ulicích!

Město u našich sousedů však není známé jen fanouškům kriminálních seriálů, ale láká i příznivce cestování, historie a techniky. Seznamte se s místem, kde „působí“ vaši oblíbení hrdinové. Tady je pár zajímavostí.

Stuttgart s víc než 600 000 obyvateli je šestým největším městem Německa a hlavním městem spolkové země Bádensko – Württembersko, v níž žije přes deset milionů lidí. Stuttgart založil v 10. století vévoda Luidolf Švábský, první známé osídlení zde však už bylo zřejmě v prvním století našeho letopočtu, a to římská pevnost.

Stuttgart se často nazývá městem protikladů – ačkoliv je silně průmyslový, má také pěkné historické centrem. Fanoušci památek mohou vyrazit třeba do uliček Starého města s kostelem Stiftkirche, navštívit barokní palác Ludwigsburg či zámek Hohenheim. Známý je i Rosensteinpark nebo botanická zahrada a zoo.

Na své si však přijdou i ti, které zajímá spíš moderní architektura. Stuttgart se totiž pyšní hned dvěma pozoruhodnými projekty. Prvním je funkcionalistická dělnická kolonie Weissenhof, postavená v roce 1927 za pouhých pět měsíců – je výsledkem mezinárodní architektonické soutěže, v čele projektu stál architekt Ludwig Mies van der Rohe, který navrhl například i slavnou brněnskou vilu Tugendhat. Další slavnou osobností, která se na výstavbě podílela, byl třeba i švýcarský architekt Le Corbusier. Weissenhof se později nelíbil nacistům, kteří ho označovali za „arabskou vesnici“ (kvůli plochým střechám). Do současnosti se dochovalo jen 11 budov, v Le Corbusierových domech č. 1 a 3 sídlí muzeum.

A druhá stuttgartská moderní zajímavost? Stuttgart má nejstarší betonovou televizní věž na světě. Funguje od roku 1956 a lze z ní pohlédnout třeba na pohoří Švábská Jura, Černý Les či švýcarské Alpy.

Ve městě sídlí automobilky Porsche a Mercedes Benz, roku 1886 zde založil svou první dílnu také Robert Bosch.

Seznamte se se Stuttgartem v seriálu Kriminálka Stuttgart už dnes ve 22.20 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.