Silniční retardér - Ochránce životů nebo tichý zabiják?

Silniční retardéry jsou všude. Mají zachraňovat lidské životy. Teď se ale v jedné britské studii potvrdilo to, za co je mnozí léta kritizují. Brzdící a znova se rozjíždějící auta vypouští do ovzduší obrovské množství spalin.

Všichni to známe - trpí podvozek, ovzduší i naše uši. Řeč je o retardérech, které jsou v některých částech Česka skoro na každém rohu. Přestože podle nejnovější studie škodí.

„Auto musí přibrzdit, podřadit, a když přejede ten práh zase akceleruje, čímž se spotřebovává víc paliva. Do ovzduší jde víc emisí, než kdyby normálně pomalu projelo.“ říká Martin Jedlička, dopravní expert. Přitom jedy v ovzduší ročně zabijí deset tisíc Čechů. I z těchto důvodů se je z ulic pražského Smíchova snaží dostat například spolek Kverulant.

V jedné ze smíchovských ulic je za sbou hned šest raterdérů. „Napsali, že je to proto, že se tu pohybují slepci. Místní tady za těch deset let žádného slepce nepotkali. Ono je sice hezké zklidnit dopravu, ale tady také jezdí autobusy, rychlá záchraná služba..a ty taky brzdíme.“ řekl naší reportérce Vojtěch Razima, dopravní inženýr a člen spolku Kverulant.

Podle dopravních expertů jsou i jiné způsoby, jak donutit řidiče zpomalit bez emisí. Například takzvaná šikana nebo přednosti zprava. Udělali jsme tedy několik testů. Jak dopadly se podívejte už v reportáži.