Seriály a filmy

23. října 2015 01:00

Iva Kropáčková

Škola nebo školka: Kdo nese odpovědnost v případě úrazu dítěte?

Není vyjímkou, že se při vyučování, o přestávce či během her ve školce některé děti zraní. Je lepší mít sjednanou soukromou pojistku, nebo mohou škodu vymáhat rodiče po škole či školce?

Jak je to s odpovědností za škodu v případě úrazů během doby, kdy své děti svěřujete do péče učitelů či vychovatelů? Ptali jsme se mluvčí České asociace pojišťoven, Marcely Kotyrové.

Během školního roku se dá čekat, že se řada dětí zraní při hraní ve školce nebo například při tělocviku ve škole či na chodbě o přestávce. Pokud se tak stane, má dítě/rodič nárok žádat vždy odškodnění po daném zařízení? A to nejen léčebné výlohy, ale například i ušlý zisk, pokud si musí vzít volno v zaměstnání a podobně?

Za škodu, která vznikla dětem při vyučování, při výchově mimo vyučování nebo v přímé souvislosti s ním, odpovídá příslušné školské zařízení, případně jeho zřizovatel. Každá škola může pro tyto účely uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu, ze kterého bude v případě poškození zdraví či majetku žáků nahrazena vzniklá škoda. Z daného pojištění se pak hradí úrazy a jiné zdravotní újmy, majetkové škody na věcech a související náklady.

NÁŠ TIP: Chcete dítěti sjednat úrazové pojištění a nastavit nejvýhodnější podmínky právě podle vašich potřeb? Kontaktujte odborníky Prima Rádce na info@prima-radce.cz, na 810 811 812, případně zanechte kontakt na vás zde. Zdarma vám poradíme, případně pomůžeme pojistku sjednat...

Ja pojišťovny řeší takové případy?

Pojišťovny posuzují každý případ individualně. Při sjednání pojištění by škola měla pečlivě nastavit dostatečný limit pojistného plnění. Náhrady škod se totiž v některých případech těžkého poškození zdraví žáka, které bude mít trvalé následky, velmi často pohybují v řádu několika set tisíc až milionů korun.

Školy a školky tedy pouze mohou být pojištěny pro tyto případy, není to povinnost nařízená státem...

Má škola či školka právo na to zříci se v některých případech odpovědnosti za úraz dítěte, které se zranilo pod dohledem jejich pracovníků? Může například škola udělat prohlášení, že učitelé nenesou vinu, protože nic neporušili? Nebo se k takovému prohlášení nepřihlíží?

Škola odpovídá vždy, bez ohledu na zavinění. Učitel se může případným prohlášením a předložením relevantních důkazů bránit proti trestnímu stíhání. Mateřská školka odpovídá pouze v případě zavinění, například při zanedbání dohledu. Může zde tedy dojít k situaci, že přestože dojde k úrazu dítěte, není školka za úraz odpovědná a škoda z pojištění její odpovědnosti není likvidní.

V případě, že děti mají sjednanou soukromou úrazovou pojistku (která je, zdá se, nejjistější variantou pro tyto případy), má přednost před pojištěním školy, nebo se vyplácí z obou pojistek (jak dítěte, tak školy)?

Pojistné plnění je poskytnuto z obou typů pojistek v rozsahu sjednaných pojistných podmínek.

DOPORUČUJEME: Ptejte se na vše, co vás zajímá o efektivním nastavení rodinného rozpočtu či řešením komplikací se smlouvami. Navštivte naše finanční a právní ONLINE PORADNY. Najdete tu také řadu zodpovězených dotazů. Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky děti škola školka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.