Seriály a filmy

14. března 2014 11:30

Markéta Zídková

Šlápni na plyn! Jedeš o život…

Pro mnohé filmové fajnšmekry je Jízda nadoraz, v originále Drive, filmem roku 2011. Nenechte si ho ujít v neděli ve 21.30 na Primě.

Největší esa filmu:

- Vynikající soundtrack! Ta muzika se vám zažere do uší a bude vám znít v hlavě dlouho po závěrečných titulcích.

- Úžasná atmosféra! Uhrančivá kamera s barevnými filtry, pomalé tempo, minimalisticky čistý příběh, dialogů jako šafránu, velmi realisticky ztvárněné násilí.

- Hypnotizující herecké výkony! Brilantně nemluvný Řidič - Ryan Gosling. Sladce osudová sousedka Irene - Carey Mulliganová. Drsní a krutí mafiózové Bernie – Albert Brooks a Nino – Ron Perlman.

- Jízda! Držíte se rádi volantu svého auta? Tak to si tuhle pecku zcela jistě vychutnáte. Pak ale žádné závodění na hradecké dálnici ani nikde jinde…

O čem to celé vlastně je?

„Když pro vás budu jezdit, dáte mi čas a místo. Já vám dám pět minut. Cokoli se stane v těch pěti minutách, v tu chvíli jsem váš. Nebudu vám s ničím pomáhat, nebudu nosit zbraň. Budu jen řídit!“

Říkají mu Řidič (Ryan Gosling), je to super talentovaný jezdec, který by rád v autě závodil. Přes den pracuje v autodílně nebo jako filmový kaskadér v Hollywoodu.

V noci vozí obrovskou rychlostí kohokoli, kamkoli, policajty pořád v zádech, nechce znát detaily, hlavně když za to jsou peníze. Jeho služeb využívají mafiáni a gangsteři všeho druhu, protože je vždycky „vyveze“ do bezpečí z pořádný kaše.

Kdo se připlete do cesty americké mafii, ten se z toho jen tak snadno nevymotá. Navíc, když to všechno zkomplikuje láska…

Řidič má roztomilou sousedku Irene (Carey Mulliganová). Její muž Standard(Oscar Isaac) sedí v kriminále a ona vychovává sama šestiletého syna. Romance je na spadnutí, jenže Standard je nečekaně propuštěn.

Lidi z podsvětí ho začínají vydírat a hrozit také Irene. Řidič jim chce pomoci a slíbí, že Standarda odveze na akci, díky které získá Standard peníze a mafie už mu pak dá navždy pokoj. Jenže to neklapne a roztočí se spirála násilí. Dokáže Řidič ochránit svou milou a její dítě? Za jakou cenu? A vyvázne se zdravou kůží on sám?

Podívejte se na ukázku:

Kriminální drama Jízda nadoraz vás přiková do pohovky v neděli večer ve 21.30 na Primě! Slabší povahy pozor, film obsahuje násilné scény.

Ještě pár info:

• Vzpomínáte na romantický megahit Pýcha a předsudek (2005). Právě tam se Carey Mulliganová objevila na plátně poprvé. Hrála jednu z dvojice protivných rozjívených sestřiček postavy Keiry Knightleyové, malou Kitty Bennetovou

Roli Ryana Goslinga měl původně hrát Hugh Jackman. Ještě že to dopadlo takhle. Jackman je mnohem drsnější typ, vyznění filmu by bylo naprosto jiné.

• Natočeno podle stejnojmenné románové předlohy, kterou napsal James Sallis v roce 2005.

• Film Drive (Jízda nadoraz) získal na Mezinárodním festivalu v Cannes 2011 cenu za režii.

První větu pronese nemluvný Řidič až v osmnácté minutě filmu.

• Málomluvné jsou také scény mezi Řidičem a Irene. Carey Mulliganová dokonce uvádí, že spoustu vět ze scénáře ona a Ryan Gosling schválně vynechávali. Chtěli se zaměřit na atmosféru a náladu. Mulliganová s anglickým humorem glosuje, že natáčení bylo vlastně takové „každodenní několikahodinové toužebné zírání na Ryana Goslinga“. To se to někomu pracuje 

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.