Seriály a filmy

7. února 2014 09:08

Markéta Zídková

Slavný afroamerický rapper DMX na drogách. V dnešním filmu Neumírej sám

Drsný biják o jednom drogovém králi vám názorně ukáže, že co si zasejete, to si taky sklidíte. Snímek Neumírej sám vás napne na skřipec ve 23.15 na Primě.

Nelítostný akční thriller Neumírej sám (2004) z prostředí drogového podsvětí je vlastně portrétem charismatického, ale krutého drogového dealera, který to dopracoval mezi gangstery až na špičku. Říkali mu King David a výborně ho zahrál slavný afroamerický rapper DMX. Jenže zlo, které King David po celou dobu své drogové kariéry zaséval, se k němu vrátilo zpět jako bumerang.

Začínající novinář Paul (David Arquette) žije v černošském ghettu a nešťastnou náhodou se stane svědkem smrtícího napadení namyšleného a drsného drogového krále King Davida (DMX).

Kdo je DMX?Netypický herec DMX. Šestý nejlepší rapper v USA – vlastním jménem Earl Simmons – vydává hlavně úspěšná hudební CD s rappovou hudbou. Na svém kontě má ale také několik hereckých rolí, většinou v akčních filmech – Romeo musí zemřít (2000) nebo Lovci policajtů (2001). Jeho nádherně řezaná tvář a pózy ostrého hocha jsou prostě v akčňácích tak cool! DMX skládá i hudbu a sám si režíroval několik svých videoklipů.

Paul vezme těžce zraněného King Davida do nemocnice a stráví s ním poslední okamžiky jeho života. Drogový dealer umírá na následky zranění, ale ještě odkáže novinářovi své auto a všechno, co je v něm. Paul najde v autě nahrávky na kazetách. Poslouchá vyprávění životního příběhu King Davida, a s hrůzou se dozvídá, že vlastně zachraňoval zlého, zákeřného a arogantního zločince.

King David se totiž vrátil po deseti letech z Los Angeles, kde bezostyšně prodával drogy, vládl podsvětí a ničil životy lidí. Jenže návrat do rodného New Yorku se tak trochu zvrtne a namísto očekávaného nalezení klidu čeká Davida násilí, děs, krutost a nakonec i smrt. I zde totiž platí, že kdo seje vítr, sklízí bouři.

Akční krimi z neúprosného prostředí zločinu spjatého s drogami si pusťte dnes ve 23.15 na Primě!

Několik info pro filmové fandy:

* Film je natočen podle stejnojmenné novely z roku 1974 spisovatele a rodáka z Detroitu Donalda Goinese.

* Neumírej sám lze rozložit na tři roviny příběhu – první je surově realistické krimi drama, kdy se setkáváme s drogovým zločinem a vším, co je na něj navázáno. Druhá linka jsou vzpomínkové flashbacky King Davida na dobu strávenou v L.A. Poslední je rovina setkání novináře Paula s umírajícím drogovým dalerem.

* Skvělá syrová noční atmosféra vybudovaná s pomocí opravdu kvalitních „obrázků“. Za kamerou stál vynikající Matthew Libatique, který má na kontě takové vizuální klenoty jako například filmy Pí (1998), Fontána (2006), Černá labuť (2010), ale třeba také thriller Telefonní budka (2002) anebo dva díly zfilmovaného komiksového Iron Mana (2008, 2010)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.