Seriály a filmy

29. prosince 2019 11:23

Šmoulové aneb Biják, na který se se svými dětmi s chutí podíváte i vy

Na to, že jde o animák pro děti, budete jako dospělí příjemně překvapeni a nejednou možná i pobaveni. Míra klišé se drží na snesitelné úrovni, příběh má hlavu a patu, vtipy jsou decentní a nechybí dokonce i určitá forma sebereflexe. Šmoulové si zkrátka zaslouží šanci. V pondělí 30. prosince v 9.30 na Primě.

Ať vám tato modrá stvoření přijdou jakkoli infantilní a jejich existence je vám spíše protivná, buďte fér a dejte jim aspoň patnáct minut. Možná zjistíte, že to vůbec není tak příšerné, jak jste se obávali, že Šmoulové jsou vlastně docela fajn, příběh příjemně odsejpá a dá se tomu i zasmát.

Pusťte si rodinnou komedii Šmoulové 2 v pondělí v 9.30 na Primě.

A určitě vás potěší i pár poznámek mířících překvapivě do vlastních modrých řad, které dětem zaručeně uniknou. Podtrženo, sečteno, vaši potomci se budou bavit, vy se nebudete nudit, co více si od pátečního večera přát.

A o co že tu ve stručnosti jde?

V prvním filmu - Šmoulové - zlý čaroděj Gargamel se svým kocourem Azraelem vyžene Šmouly z jejich vesničky, ale při pronásledování všichni omylem projdou kouzelným portálem a ocitnou se uprostřed New Yorku dnešních dní. K návratu zpátky a poražení lítého kouzelníka musí překonat mnoho nesnadných překážek, ale – co je nejdůležitější – i sami sebe.

O co jde ve filmu Šmoulové 2?

V pokračování rodinné komedie Šmoulové vytvoří zlý čaroděj Gargamel pár nezbedných stvoření podobných Šmoulům tzv. Neplechy a doufá, že s jejich pomocí získá všemocnou kouzelnou šmoulí esenci. Jenže brzy zjistí, že jen skutečný Šmoula mu může dát, co potřebuje, a že jen Šmoulinka zná tajné kouzlo, kterým se Neplechové promění ve skutečné Šmouly.

Věděli jste, že…

  • Hank Azaria, který ztvárnil roli úhlavního nepřítele Šmoulů – kouzelníka Gargamela –, strávil při natáčení tohoto snímku v kostymérně zhruba 130 hodin. Před každou scénou se musel „dozdobit“ umělým nosem, ušima, zuby, obočím a parukou (aby zjednodušil proces nasazování paruky, oholil si Hank hlavu). Poprvé trvala tato jeho transformace vizážistům tři hodiny, ale v průběhu natáčení ho už dokázali vyšvihnout za 90 minut.
  • Původní předlohou pro televizní Šmouly byl stejnojmenný mnohodílný komiks belgického umělce Pierra Culliforda, známého pod přezdívkou Peyo. Právě on je považován za duchovního otce Šmoulů.
  • V originálním znění namluvila Šmoulinku americká zpěvačka Katy Perry, která se mimochodem jako malá vůbec nesměla na Šmouly koukat. Její rodiče byli velmi konzervativní, tatínek byl navíc pastor, a tento druh zábavy nepovažovali za vhodný.
  • Podle animátorů filmového studia měří Šmoulové přesně 7 a 1/2 palce, což odpovídá našim 19 cm. K tomuto číslu došli po mnoha testech a studiích: větší už by nebyli tak roztomilí; menší by zase byli moc malí pro fungování v reálném světě.
  • Datum uvedení filmu bylo třikrát změněno, k premiéře nakonec došlo 29. července 2011. I přes smíšené reakce kritiků zaznamenal snímek velmi pozitivní přijetí publika a stal se jasným kasovním trhákem. Při rozpočtu něco málo přes 100 milionů dolarů svým tvůrcům vydělal více než 550 milionů.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.