Seriály a filmy

6. května 2016 01:00

Iva Kropáčková

Snadná úspora: Dodavatelé energií zlevňují a nabízejí slevy, ušetřit lze tisíce korun

Velcí dodavatelé plynu a elektřiny oznámili zlevnění cen, a to od května letošního roku. A nejspíš se k nim přidají i ti z menších dodavatelů, kteří to ještě neudělali. Domácnosti tak mají šanci výrazně ušetřit.

Podle analytiků energetického trhu se největší pokles cen očekává u plynu. Jeho největší tuzemský distributor, skupina RWE, oznámila, že jeho ceny sníží o deset procent již od května. Zlevní i Pražská plynárenská, a to o jedenáct procent. Zlevňovat začali i někteří alternativní dodavatelé, kteří de facto kopírují slevu od zmíněných velkých firem. „Tady se nabízí velká šance domácnostem prostou změnou dodavatele plynu ušetřit stokoruny měsíčně a tisícikoruny ročně. Většina alternativních dodavatelů je totiž již v tuto chvíli levnější než velcí hráči na trhu,“ tvrdí Balšánová, která upozorňuje na to, že už v březnu například ceny plynu zlevnily Moravské naftové doly. A to o sedm procent.

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

Zlevňuje i elektřina, pozor ale na fixování cen

Zlevňuje ale i cena elektřiny. Slevy oznámil například ČEZ. Ovšem za podmínky, že s ním klienti uzavřou smlouvu na tři roky. Pokud to udělají, získají až pětinovou slevu, pokud se ČEZu upíšou na dva roky, dostanou slevu ve výši 15 procent. Zvýhodněné balíčky elektřiny pro zákazníky nabízí i Pražská energetika. „Před smlouvami na více let bych ale klienty spíše varovala. Může se stát, že za půl roku, za rok budou na trhu s energiemi mnohem výhodnější ceny, než platí v rámci svých stávajících smluv, ale vypovězení smlouvy by je vyšlo kvůli penále natolik draho, že se jim změna dodavatele nevyplatí. Ve výsledku tak zaplatí více, než když by se řídili aktuálními cenami na trhu a vždy si vybrali ty nejvýhodnější,“ vysvětluje Balšánová.

Konkurence nahrává domácnostem

Díky velké konkurenci na trhu lze ale využít řady nabídek a ušetřit ročně od stovek po tisíce korun při pouhé změně dodavatele. Jen určitá část ceny elektřiny je fixní a stanovena Energetickým regulačním úřadem. Ta tvoří zhruba 50 procent. Druhou část už stanovuje distributor a dodavatel elektřiny pro koncové odběratele. A právě tato část podléhá poptávce a nabídce – může se výrazně lišit. A důvodem pro současné slevy cen energií je podle Veroniky Balšánové skutečnost, že jejich ceny klesají na komoditních burzách. Například na Pražské energetické burze za poslední rok klesla cena plynu pro rok 2017 o více než 38 procent na 13,5 eura za megawatthodinu (MWh). Cena elektřiny klesla o téměř 30 procent na zhruba 22 euro za MWh.

DOPORUČUJEME: Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. V aplikacích CENY ELEKTŘINY a CENY PLYNU si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu, se kterou vám zdarma pomůžeme. A pokud potřebujete poradit, jak například nastavit smlouvu s dodavatelem energií, který je pro vás nejvýhodnější, nebo jaká je pro vaši domácnost vhodná distribuční sazba, zeptejte se přímo našich odborníků v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

Jak ušetřit za energie? Jak se bránit podomním prodejcům? To vše v on-line seriálu Prima Rádce. Najdete ho ve SPECIÁLU o ENERGIÍCH:

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.