Seriály a filmy

14. února 2014 14:40

Markéta Zídková

SOBOTA ODPOLEDNE. Koncert manekýnek 60. let v detektivce Kde alibi nestačí

Vtip, hvězdné obsazení a dokonalá zápletka – to jsou hlavní přednosti druhé ze série „alibi“ detektivek. Režisér Vladimír Čech dal příležitost i Oldřichu Novému, jenž si v detektivce Kde alibi nestačí střihl postavu Krause, ředitele hotelu v Karlových Varech. V sobotu ve 13.15 na Primě.

Oldřich Nový, někdejší okouzlující Kristián byl pro roli ředitele hotelu ideální, v tomto prostředí se ostatně s grácií pohyboval od mládí – byť většinou jako vážený host. Navíc má v detektivce jako partnerku krásnou a o mnoho let mladší Annu Pitašovou, která patřila v padesátých a polovině šedesátých let k našim nejvyhledávanějším manekýnkám a často se fotila i na reklamy.

K Högerovi a Novému ostatní herci vzhlíželi

V sobotu ve 13.15 na Primě.

V detektivce Kde alibi nestačí se mihne i další manekýna Marta Kaňovská-Pospíchalová. Jako atraktivní blonďatou turistku ji v hotelové hale pohledem zachytí nadporučík Líbal (Josef Bek), jinak pravá ruka kapitána Tůmy – Karla Högera.

„Tehdy byly mezi herci kasty. K panu Högerovi z Národního divadla nebo k Oldřichu Novému jako velké hvězdě první republiky jsme doslova vzhlíželi a nedovolili bychom se k nim ani přiblížit. Podobně fungoval jistý odstup i mezi mnou a již uznávanou a starší Nany Pitašovou. Byla to příjemná a vždy usměvavá dáma, ale žádný bližší vztah mezi námi nevznikl,“ vzpomíná Marta Kaňovská, která v té době hrála hlavní roli ve filmu Věry Chytilové Strop a byla blízkou přítelkyní Miloše Kopeckého.

Detektivní příběh odlehčoval humor

Humor a chytré bonmoty odlehčovali jinak napínavý případ vraždy a podvodu s léky. Hned úvod filmu ještě před titulky tvoří scénka, kdy hotelový recepční (Josef Hlinomaz) nejprve odmítá Bekovi poskytnout ubytování v hotelu, ale pro Karla Högera, mluvícího anglicky, volný pokoj samozřejmě má. Vzápětí svůj přístup omluví slovy: „Já si vás totiž pamatuju z filmu 105% alibi.“

Oldřich Nový zase Bekovi nabízí whisky se slovy: „Já jsem čítával v cliftonkách, že správný detektiv nedá bez whisky ani ránu.“ Bek oponuje: „Tak v takových cliftonkách nežiju,“ ale panáka neodmítne. Na jiném místě při setkání hoteliéra Krause s kapitánem Tůmou Oldřich Nový na jeho citát z Shakespeara opáčí: „Jednou, soudruhu Tůmo, poznáte, že máte taky po sezóně - a to pak nepomůžou žádné citáty.“

Také podvodník Šesták v podání Bohumila Šmídy se dopustí několika vtipných narážek, kterým se Tůma s Líbalem při výslechu dokonce zasmějí. Diváci museli v době, kdy měla detektivka premiéru, kvitovat s povděkem i Tůmovy poznámky, kterými ironizoval hlášení místního příslušníka VB (Oldřich Velen), jenž všechny podezřelé dopředu zprošťoval viny s pomocí jejich ideově správného kádrového profilu.

Ve Varech zažil debut Abrhám a Geprtová

Pro dnešního diváka může být zajímavé, že v detektivce Kde alibi nestačí zažili svůj debut teprve dvacetiletá Libuše Geprtová a o dva roky starší Josef Abrhám. Zahráli si milostný pár, který se během své schůzky v parku stal nechtěným svědkem vraždy podvodníka Valenty (Miloše Nedbala).

Podle serveru „filmová místa“ se celá detektivka točila v Karlových Varech, a sice v parkhotelu Richmond, na Tržní a Vřídelní kolonádě a restauraci Krásná vyhlídka filmaři vytvořili z propojení záběrů ze skutečné restaurace Jelení skok a restaurace Diana. Lázně Karlovy Vary patří k nejčastěji využívaným filmařským lokacím u nás, přičemž z budov v nich drží prvenství grandhotel Pupp.

Kde alibi nestačí

Režie: Vladimír Čech

Scénář: Karel Cop a Vladimír Čech

Kamera: Josef Střecha

Hudba: Dalibor C. Vačkář

Rok výroby: 1961

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.