Seriály a filmy

21. prosince 2016 01:05

Iva Kropáčková

Stále víc lidí platí mobilem. Je to rychlé, snadné, ale může být i riskantní

Většina bank už nabízí k platebním kartám i další způsoby bezhotovostního placení...

Evropské banky ve srovnání například se Spojenými státy najíždějí na moderní způsoby bezhotovostního styku o něco pomaleji. Přesto většina z nich už k běžným platebním kartám nabízí i další způsoby bezhotovostního placení. Platebním kartám tak stále více začínají konkurovat i další bezhotovostní platební nástroje, jako například různé platební čipy - a zejména pak platební „karty“ v mobilním telefonu. A lidé o takový způsob placení mají zájem. "Placení kartou v mobilním telefonu nyní nově zavedla jedna z větších bank. A slaví s tím úspěchy. Za první měsíc od uvedení novinky na trh začalo mobilem platit více než tři tisíce jejích klientů,“ říká analytik bankovního trhu Prima Rádce Michal Koubek.

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy u obchodníků a další výhody. Srovnání KREDITNÍCH KARET ONLINE na Prima Rádci

Jako karta...

Možnost bezpečných a pohodlných plateb prostřednictvím chytrého telefonu banky většinou klientům nabízejí spolu s vydavateli platebních karet (Visa, Mastercard). Tento způsob je většinou spojen výhradně s operačním systémem Android verze 4.4 KitKat nebo vyšší, případně s technologií Near Field Communication (NFC). Placení prostřednictvím mobilního telefonu se pak v praxi příliš neliší od běžného placení bezkontaktní kartou. U menších částek není potřeba zadávat PIN, obvykle do 500 korun. U vyšších částek se pak PIN zadává na mobilu, nikoli na platebním terminálu. Je možné platit na všech existujících bezkontaktních terminálech, kterých už je u nás víc než 70 procent.

Výhody mobilního placení

„Hlavní výhodou karty v mobilu je kromě jednoduchosti i to, že funguje zcela nezávisle na mobilních operátorech. Další předností oproti již fungujícímu systému u konkurence je skutečnost, že karta je součástí aplikace pro mobilní bankovnictví, klient tedy nemusí stahovat žádnou další aplikaci, což umožňuje rychlé a jednoduché nastavení a ovládání karty, jako je třeba změna PIN či limity placení,“ vysvětluje Koubek.

Ale co rizika?

Zároveň ale upozorňuje i na bezpečnostní rizika. V minulosti byly případy, kdy ani běžné platební karty a třeba bankomaty nebyly ze strany bank zabezpečeny tak, jak měly. V případě placení prostřednictvím mobilních telefonů je podle Koubka riziko ještě větší. „Operační programy, jako je například Android, jsou otevřenými programy, které de facto neustále vysílají signál do svého okolí, nejsou tedy jakkoli uzavřené a je podle mého názoru jen otázkou času, kdy se toho někdo pokusí využít prostřednictvím ještě sofistikovanějšího softwaru za účelem svého obohacení. Na druhou stranu klienti bank nemusejí mít přehnané obavy, protože v případě nelegálního zcizení elektronických peněz jim banky peníze vždy vrátí za předpokladu, že oni sami neudělali žádnou chybu a moderní technologii používali tak, jak jim bylo bankou řečeno,“ uzavírá Koubek.

MOBILNÍ TARIFY ONLINE Srovnání během jedné minuty, úspora až 50 % měsíčních nákladů...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.