Zajímavosti o pohádce Hrátky s čertem

V 17.00 začíná na Primě klasická česká komediální pohádka Hrátky s čertem. Klasika nad klasiky, příběh, který nezevšední a vždy pobaví každou novou generaci diváků.

Princezna Dyšperanda a její služka Káča by se moc rády vdávaly, nemají ale za koho. Když se objeví jakýsi myslivecký mládenec a nabídne, že jim sežene ženichy za pouhý podpis vlastní krví, děvčata příliš neváhají.

Podívejte se na televizní upoutávku:

Pohádková komedie Hrátky s čertem byla natočená v roce 1956bpodle stejnojmenné divadelní hry a patří dodnes k nezapomenutelným diváckým bonbónkům. Příběh vysloužilého vojáka Martina Kabáta, který se nezalekne ani hrozného loupežníka Sarky Farky, ani pekla plného rohatých čertů, patří totiž k těm, které nadšeně přijímá každá nová generace diváků.

Ani v této pohádce nechybí jasné dobro a zlo. Ten vykutálený panáček byl sám ďábel a ony vdavekchtivé dívky se mají smažit v pekle!

Naštěstí je tu ještě vysloužilý voják Martin Kabát, který se nebojí ani čerta a nehodlá mu ty dvě nevinné duše nechat gratis...

Věděli jste, že...

  • Jména pekelníků pocházejí z latiny a hebrejštiny. Lucius (Josef Vinklář) má původ v latinském „lux“, tedy záře.
  • Jméno Solfernus (Vladimír Ráž) je zase složeninou „sol“ (slunce) a „inferno“ (peklo). Karborund (František Filipovský) vychází z pojmu „carboneum“, tedy Uhlí.
  • Belzebub (Ladislav Pešek), v hebrejštině Be'el Zebub, je rovněž jménem ďábla a překládá se i jako Pán much.
  • Omnimor (Stanislav Neumann) je složeninou „omni“ a „mor“, tedy Všichni mrtvi. Belial (Rudolf Deyl) je jedno z tradičních hebrejských jmen ďábla a znamená Bezcenný.

Dívejte se na Hrátky s čertem ve středu 26. prosince od 17.00 na Primě.

Režie: Josef Mach

Scénář: Jan Drda, Josef Mach, Jan Drda (divadelní hra)

Kamera: Jan Stallich

Hudba: Jiří Srnka

Hrají: Josef Bek, Eva Klepáčová, Alena Vránová, František Smolík, Jaroslav Vojta, Bohuš Záhorský, Stanislav Neumann, František Filipovský, Josef Vinklář, Ladislav Pešek, Vladimír Ráž, Rudolf Deyl ml., Antonín Šůra, Josef Mixa, Helena Kefurtová, Jiřina Bílá, Ismenia Lehárová-Cieglerová, Jarmila Navrátilová, Bedřich Bozděch a další.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.