Seriály a filmy

18. září 2017 06:00

Iva Kropáčková

Střetů se zvěří přibývá. Kdy a kde nejvíc hrozí a jak při takové nehodě postupovat?

Střety automobilů se zvěří bohužel nejsou v České republice ničím výjimečným. Ročně takto zahynou tisíce menších i větších zvířat a škody na vozidlech se v takových případech pohybují v řádech desítek až stovek tisíc korun.

Lesní zvěř očekáváme tam, kde je její přirozené prostředí – v tichém a klidném lese. Předpokládáme, že ji jakýkoli hluk vyplaší. Paradoxně se s ní můžeme setkat i ve velkých městech či u frekventovaných silnic. Střety automobilů se zvěří tak bohužel nejsou v České republice ničím výjimečným. Ročně takto zahynou tisíce menších i větších zvířat a škody na vozidlech se v takových případech pohybují v řádech desítek až stovek tisíc korun. Jen České pojišťovně nahlásili v loňském roce klienti bezmála 4700 dopravních nehod tohoto typu. Ve srovnání s rokem 2015 to představuje nárůst o 250 nehod, v porovnání s rokem 2014 pak dokonce o bezmála 800!

Kdy je největší riziko střetu?

Nejrizikovějšími měsíci bývají každoročně duben a květen. Loni Česká pojišťovna jen v těchto dvou měsících řešila téměř tisícovku škod, které zapříčinily právě střety se zvěří. „Ke čtvrtině všech případů, došlo loni mezi půlnocí a jednou hodinou ranní. Další kritická doba nastává mezi 5. a 7. hodinou ranní, poté pravděpodobnost střetu se zvířetem klesá. Riziko se začíná opět zvyšovat až po páté hodině odpolední, “ říká Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Přestože by každý čekal zvěř spíše na lesních úsecích silnic, nejvíce nehod se stalo na silnicích hlavního města Prahy, odkud řidiči nahlásili více než 1200 případů. Co do počtu nehod následuje Středočeský kraj, odkud řidiči ohlásili 680 střetů se zvěří, a kraj Jihomoravský, ze kterého bylo loni oznámeno bezmála 470 nehod.

Při střetu se srnou zasahoval i Gentleman silnic

Srážky se zvěří se netýkají jen řidičů. Například na Benešovsku se srazil v brzkých ranních hodinách se srnou cyklista. Pravděpodobně kvůli husté ranní mlze. „Nejdřív jsem si myslel, že tam leží nějaká větev, tak jsem radši zpomalil. Pak jsem uviděl, že to bylo kolo. Zastavil jsem u kraje a běžel se tam podívat. V tom kole byl úplně zaklíněný cyklista,“ vzpomíná František Hrma, řidič autobusu, který za pohotovou pomoc těžce zraněnému cyklistovi získal od České pojišťovny ocenění Gentleman silnic.

Pomůže policie, myslivci i pojišťovna

V místech, kde hrozí střet se zvěří, zpomalte tak, abyste byli schopni rychle reagovat. Někdy však ani ta největší opatrnost nedokáže srážce zabránit. Když vám zvíře náhle skočí před auto a srážka s ním je nevyhnutelná, rozhodně prudce neuhýbejte. Ve většině případů je totiž bezpečnější zvíře při nižší rychlosti srazit, než strhnout řízení a narazit do stromu či do svodidel.

Po srážce se zvířetem je nejjednodušším řešením zavolat na asistenční službu pojišťovny. Operátoři poradí, jak se v takové situaci zachovat a v případě potřeby zajistí například i odtah poškozeného vozidla. Událost je rovněž třeba nahlásit mysliveckému sdružení v dané honitbě. Učinit tak můžete prostřednictvím linky 158.

Jak mohou motoristé tyto případy řešit?

Na pojišťovny se obracejí nejčastěji řidiči, kteří mají uzavřené havarijní pojištění. „Rok od roku však přibývá i těch, kteří mají riziko střetu se zvěří připojištěné ke svému povinnému ručení,“ říká Ivana Buriánková z České pojišťovny a dodává: „Za 350 korun získají řidiči stotisícový limit pro případ střetu se zvěří. Připojištění se sjednává se spoluúčastí 5000 korun a případná škoda nemá vliv na bonus.“ Bohužel zvěř na silnicích není v České republice pouze okrajovým problémem, pojištění tohoto rizika by tak mělo patřit do základní výbavy každého motoristy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.