Seriály a filmy

15. září 2016 10:00

Gabriela Gabrielová

Stůj, nebo se netrefím, a připrav se na to být pobaven

Česká situační komedie z roku 1997 z pera členů Divadla Járy Cimrmana plná bláznivých zápletek, zvratů, nedorozumění a záměn ve hvězdném hereckém obsazení. Diváky povětšinou rozděluje na dvě skupiny – ty, co v ní vidí skrytou genialitu, a ty druhé. Baví ale všechny. Tento pátek ve 21.35 na Primě.

Píše se duben roku 1945 a malebná krajina v okolí obce Kopysky budí dojem ospalé pohody, v níž se nemůže nic zvláštního stát. Okupace se chýlí ke konci, spojenci jsou na cestě a němečtí okupanti si pomalu balí kufry. Nic nenasvědčuje tomu, že se vesnička v příštích minutách stane nejživějším místem v širých Čechách. Sérii divokých záměn a nedorozumění spustí až jeden tank, který se nenápadně odpojí z německého vojenského konvoje mířícího k vesnici, jeden černošský spojenecký pilot a česká posádka nákladního vlaku převážející uondané vojáky wermachtu.

Mašinfíra Eda Brandejs (Josef Abrhám) a topič Karel Doubek (Radek Holub) totiž neprozřetelně svůj vlak opustí a v lese narazí na další dva „uprchlíky“: německé vojáky Helmuta a Klause. Vymění si s nimi šaty a tím se všechny ty bláznivé peripetie dají do pohybu.

Pokoušet se o jejich zevrubnější popis nemá smysl, jelikož zápletky situačních komedií bývá poněkud komplikovanější vysvětlit, hlavně ale o ně samotné ani tak nejde. Stačí vědět, že autoři – pánové Jiří Šebánek a Miloň Čepelka, členové divadla Járy Cimrmana, si dali záležet na představení celé řady barvitých postaviček s velkým komickým potenciálem a pečlivě lpěli na tom, aby se tu opravdu každý potkal s každým a nikdo se na dlouho nevzdálil naší pozornosti.

Těšit se můžete na Jiřího Bartošku v roli obersta von Tittelbacha kvapně balícího kufry na nedalekém zámečku, jeho milenku půvabnou Uršulu v podání Ivany Chýlkové, Josefa Somra alias železničáře Pecku, jenž je milou vzpomínkou na Ostře sledované vlaky, a další a další. Zkrátka hvězdný tým, jaký se dlouho předtím ani dlouho potom v žádné jiné komedii nesešel.

Možná jste netušili...

  • Zmínění autoři – Jiří Šebánek a Miloň Čepelka – napsali scénář k tomuto snímku již v roce 1979. Na tehdejší dobu byl však velkým soustem. Soudruzi ve schvalovací komisi nebyli příliš pobaveni americkým letadlem a ještě k tomu s černošským pilotem, a tak si námět musel na zfilmování počkat celých dlouhých 17 let.
  • Inspirací Cimrmanovcům byly úspěšné francouzské válečné komedie, o kterých v sedmdesátých letech nebyla nouze. Speciálně Kam se poděla sedmá rota? (1973).
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.