Seriály a filmy

16. prosince 2014 12:46

Gabriela Gabrielová

Super hrdinové Úžasňákovi zasahují!

Po Příběhu hraček jedničce a dvojce, Životě brouka, Příšerkách s.r.o. a snímku Hledá se Nemo přišlo animovací studio Pixar v roce 2004 s kreslenou komedií tentokrát ze života takové „normální“ rodinky se super schopnostmi. Nenechte si ujít Úžasňákovi v sobotu ve 13:15 na Primě!

I když se zdá, že se jedná „jen“ o animovaný příběh, zdržte se unáhlených soudů. V případě Úžasňákových by totiž opravdu nebyly na místě a to i přes to, že podoba českého názvu k nim trochu svádí (The Incredibles v originále zní i uchu necvičenému v angličtině mnohem líp). Za výrobou snímku stojí animovací studio Pixar, které při jeho tvorbě použilo zcela novou počítačovou technologii. Jeho animátorům umožnila tak realistické vykreslení anatomie lidských postav, jejich oblečení, vlasů, kůže i mimiky jako nikdy před tím. I to byl jeden z důvodů, proč se v roce svého uvedení do kin Úžasňákovi setkali s tak nebývale kladným hodnocením kritiků, z nichž mnozí ho jmenovali jedním z nejlepších snímků roku. Světově vydělal svým tvůrcům velmi slušných 630 milionů dolarů, sesbíral přes 40 nejrůznějších filmových a televizních ocenění včetně dvou Oscarů a na populární stránce filmových fanoušků Rotten Tomatoes si drží úctyhodných 97 %.

Režisér Brad Bird dostal nabídku spolupracovat s Pixarem už dlouho před Úžasňákovými a to v roce 1995, kdy studio pracovalo na výrobě animáku Život brouka. Tehdy však odmítl. Později, když odešel z filmové společnosti 20th Century Fox, hodil mu šéf Pixaru, mimochodem Birdův dlouholetý přítel, udičku znovu. I tentokrát se ovšem setkal s odmítnutím, jelikož Bird měl již smlouvu s Warner Brothers na snímek Železný obr (The Iron Giant). Po jeho neúspěchu způsobeném nedostatečnou (či téměř žádnou) propagací snímku filmovým studiem však konečně došla Birdovi trpělivost a na nabídku Pixaru kývnul. Jediný požadavek studia zněl: Udělej film svých snů, po kterém už dlouho toužíš. Jelikož Brad Bird si pohrával s myšlenkou na vytvoření animovaného příběhu o rodině super hrdinů již více než 10 let, nebylo co řešit.

K napsání příběhu Birda podle jeho vlastních slov inspirovaly staré komiksy a špionážní filmy z doby jeho klukovských let. Vytvořil příběh o super hrdinech, kteří jsou ovšem nuceni žít jako úplně obyčejní smrtelníci z klasického amerického předměstí a nikdy více nepoužít svých nadpřirozených schopností. Bob a Helen Parrsovi dřívější pan Úžasňák a Elastižena a jejich 3 děti se ze všech sil snaží být zcela všední nudnou rodinou ovšem pouze do té doby, než jsou opět nuceni využít všech svých sil, aby odvrátili zničení celého světa.

Věděli jste, že…

  • Úžasňákovi byli prvním animovaným filmem od Pixaru, kde byli hlavní hrdinové lidi.
  • Letos na jaře byl oficiálně potvrzen záměr vyrobit pokračování – Úžasňákovi 2.
  • V originále propůjčil hlas Frozovi, nejlepšímu kamarádovi pana Úžasňáka, Samuel L. Jackson a režisér Brad Bird namluvil postavu návrhářky kostýmu Ednu.

Všimněte si…

  • Pěšinka ve vlasech Violety v průběhu filmu několikrát změní stranu.
  • Poté, co se pan Úžasňák poprvé utká v boji s lítým robotem, poraní si levé rameno a roztrhne oblek, jeho zranění několikrát zmizí a opět se objeví.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.