Superbiják na pátek: Princ z Persie

Akční fantasy pohádka pro dospělé natočená podle počítačové hry má v sobě tajemství, romantiku, nebojácného prince, krásnou princeznu, magickou dýku, jež umí vrátit čas, ukrutné Asasíny a strůjce zla, který chce ovládnout celou říši a neváhá proto i zabíjet. Prima ji vysílá v pátek ve 20.15.

Na radu svého bratra Nazina (Ben Kingsley) vede perský král spolu se svými syny bitvu proti posvátnému městu Alamut. Nazin totiž tvrdí, že se tu skrývají prodejci zbraní a zrádci perské říše.

Princi Dastanovi (Jake Gyllenhaal) se podaří získat od jednoho z obránců alamutské princezny Taminy (Gemma Arterton) kouzelnou Dýku času. Tajemný předmět umí vrátit čas, ale také dát do pohybu dar od Bohů – Písky času – a tím získat moc nad celým světem.

A kdo po Dýce času a po moci tolik baží? I za cenu toho, že zabije krále a vinu svede na prince Dastana, který se tak spolu s princeznou Taminou ocitá na útěku? Po počátečních neshodách oba dva spojí obava ze zneužití kouzelné dýky a ještě později láska. Před tím je však čeká nespočet soubojů, smrtelně nebezpečných pádů a skoků, útoků hadů i nástrah Asasínů.

Co se dělo na filmovém place?

  • V Maroku, kde se natáčelo, bylo v tu dobu 40 až 42 stupňů
  • Aby toho nebylo málo, na poušti, kde se točilo, se pořád plazila nějaká havěť. Kromě upozorňujících cedulí byl proto na place přítomen i trénovaný Maročan se skleněnou nádobou, do které hady a škorpióny sbíral. Nádoba prý k večeru bývala plná.
  • Pro film bylo vyrobeno 3500 kusů zbraní, 20 replik Dýky času a 7000 kostýmů. Aby vypadaly obnošeně, drhli je kostyméři na struhadlech a strkali do míchaček s cementem.
  • Film Princ z Persie má na svědomí tvůrčí tým slavného producenta Jerryho Bruckheimera (Piráti z Karibiku, Pearl Harbour, Skála, Top Gun)
  • Po odečtení nákladů vydělal Princ z Persie 130 milionů dolarů

Pár drbů o hercích:

  • Představitel prince Dastana Jake Gyllenhaal trénoval kvůli filmu bojová umění, šerm i jízdu na koni. Za tři měsíce intenzivního tréninku mu pořádně narostly svaly.
  • Úžasnou Jakeovu muskulaturu jsme ale málem neviděli. Pro roli byl totiž původně zvažován Orlando Bloom nebo Zac Efron.
  • Také exoticky krásná Gemma Arterton jako princezna Tamina neměla svoji roli jistou. Na casting měla přiletět také íránská herečka Golshifteh Farahani. Íránský režim však zakázal herečce vycestovat, a tak roli dostala Gemma.
  • Malý kvíz: Kdo má ve filmu nejvíce kostýmních převleků? Odpověď: Zlý králův bratr Nizam, kterého hraje Ben Kingsley.
  • Herec se navíc údajně nechal při natáčení oslovovat Sir Ben. No, šlechtický titul mu sice patří, ale je to trochu přehnané, nemyslíte?

Na dvě hodiny skvělé akce, nádherných kostýmů a dokonalých triků ve filmu Princ z Persie: Písky času se můžete těšit v pátek ve 20.15 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.