Svatomartinská vína jsou otevřena! Zavítejte na slavnosti v Kutné Hoře

Otevření svatomartinského vína

Svatomartinské víno se poprvé ochutnává na svatého Martina. Nejen vinaři, ale i milovníci svatomartinského vína na první sklenku netrpělivě čekají. S tou první se totiž ukáže, zda se ročník 2021 vydařil a jestli je opravdu důvod k oslavám. Na jedné takové slávě, k příležitosti prvního otevření svatomartinského vína, jsme byli ve vinařství Kutná Hora.

Svatomartinské oslavy se ve spojitosti s ochutnáváním vína dostávají do podvědomí širší veřejnosti až v posledních letech. A to je veliká škoda! Tato vína totiž mají osobitý charakter a určitě si rozšíření do společnosti zaslouží. „Svatomartinská vína jsou mladá, svěží a čerstvá, která zrála pouze pár týdnů a už za tu krátkou dobu si dokázala získat svůj osobitý charakter,“ říká Lukáš Rudolfský, majitel a generální ředitel vinařství v Kutné Hoře.

Není víno jako víno!

Každé svatomartinské víno prochází laboratorním rozborem a je posuzováno odbornou komisí. Musí splňovat kritéria na aroma, barvu a chuť. Jeho výroba se od toho ostatního nijak neliší. Jen hrozny na svatomartinské víno se sbírají o něco dříve. Ideální doba pro zkonzumování je pak do Velikonoc následujícího roku.

S čím svatomartinské víno zkombinovat?

Už na něj máte chuť? Tak tady je malý tip, co si k takovému vínu dopřát k jídlu. „Svatomartinské víno se nejvíc hodí k tučnějším jídlům, jelikož jsou svěží a aromatická. Ideální volbou je pak samozřejmě svatomartinská husa,“ doporučuje pan Rudolfský a při té příležitosti diváky zve na Svatomartinské hody, které se uskuteční v sobotu 13. listopadu v galerii středočeského kraje, kde návštěvníci budou moci ochutnat přes 80 vzorků svatomartinského vína a husí speciality od místních restauratérů.

Podobné články


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.