Seriály a filmy

23. září 2018 14:52

Švýcarská hlasovací neděle: Ochrana domácích farmářů neprošla, zákaz burek ano

Švýcarští občané dnes v rámci lidové iniciativy hlasovali o několika návrzích. Největší pozornost budila dvojice návrhů ohledně zlepšení kvality potravin. Ve hře totiž bylo i zavedení cel pro zahraniční dovozce. To ale Švýcaři většinově odmítli. V kantonu St. Gallen si pak obyvatelé prosadili zákaz zahalování tváře na veřejnosti.

První návrh nazvaný „spravedlivé potraviny“ požadoval po vládě podporu udržitelnosti produktů šetrných ke zvířatům a detailnější popisy na etiketách, aby zákazníci věděli, co přesně kupují. Součástí návrhu bylo také to, že produkty dovážené do Švýcarska musí splňovat přísné švýcarské normy, co se podmínek zaměstnanců, zvířat a šetrnosti k životnímu prostředí týče.

Druhý návrh „potravinová suverenita“ zacházel ještě dále. Navrhovatelé chtěli, aby stát více podporoval domácí rodinné farmy. Požadovali tak zavedení celních tarifů na dovážené potraviny a zboží, které by nesplnilo švýcarské normy, chtěli zakázat úplně.

Více pruhů pro cyklisty ano, zahalování obličeje ne

Oba návrhy ale Švýcaři odmítli, a to i přesto, že například kvůli klesající ceně mléka zavře každý rok v průměru tisíc farem, z nichž velkou část tvoří ty tradiční alpské. Podle agentury AP ale prošel třetí návrh, o kterém dnes Švýcaři hlasovali. Dvaasedmdesát procent voličů podpořilo to, aby vláda zřídila více pruhů pro cyklisty a celkově vylepšila infrastrukturu napříč alpskou zemí.

Lokální referendum se pak konalo v kantonu St. Gallen na severovýchodě země. Občané tam v poměru dvě ku jedné rozhodli ve prospěch zákazu zahalování tváře na veřejnosti. Nařízení, jemuž se oběcně přezdívá „zákaz burek“, je podobné tomu, které už přes dva roky platí v italsky hovořícím kontonu Ticino.

Takzvaná lidová inciciativa je součástí švýcarské přímé demokracie. Lidé mohou pomocí tohoto nástroje hlasovat o změnách ve švýcarské ústavě. Pro vyvolání referenda je nutné sebrat 100 tisíc podpisů během 18 měsíců. Pro referenda jsou pak vyhrazeny čtyři neděle v roce. Obvykle se konají v březnu, červnu, září a listopadu

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.