Seriály a filmy

19. ledna 2020 13:18

Taxi 121 aneb Jízda na život a na smrt. Film podle skutečné události

Komorní thriller na motivy skutečných událostí z pera debutujícího režiséra a scenáristy v jedné osobě Daniela Pánka. Na film se dívejte v neděli ve 20.15 na Primě.

Na jaře roku 2016 vstoupil do kin celovečerní film inspirovaný skutečnými událostmi – šokujícím případem českého sériového vraha Davida Virguláka, zodpovědného za vraždy tří pražských taxikářů v roce 2014. Tragédie se stala impulsem k natočení thrilleru, který vás rychle vtáhne do děje, posadí vás za volant a nechá procítit, jaké to je, když jako taxikář tušíte, že s vaším zákazníkem není všechno v pořádku.

Podívejte se na mrazivou televizní upoutávku k nedělnímu filmu Taxi 121:

Kromě pořádné porce napětí snímek nabízí i možnou odpověď na téma motivu hrůzných činů – samozřejmě zcela hypotetickou, jelikož v době psaní scénáře nebyl pachatel ani jeho pravděpodobný motiv ještě znám.

Celý film Taxi 121 si můžete také přehrát online zadarmo na iPrima.cz

První polovina je veskrze optimistická – vykreslující taxikařinu jako náročnou, nevděčnou a někdy i dost nebezpečnou profesi, tedy přesně opačně, než jak bývá většinou veřejnosti vnímána.

V druhé půlce vstupuje do děje samotný vrah, který s pistolí u hlavy ústřední postavy, mladého taxikáře Matěje (Filip Tomsa, kterého nyní můžete sledovat také v seriálu Slunečná), rozehrává psychologickou hru na kočku a myš. Uznání zaslouží hlavně povedená kamera, originální námět i umění nechat děj pěkně zhoustnout a vygradovat. O napětí tu není nouze, což se o mnoha českých filmech říct nedá. Rozporuplné reakce vzbuzuje poněkud otevřený konec, ale je to debut a tomu se dá leccos odpustit.

Věděli jste o filmu Taxi 121, že…

  • Herec Dušan Sitek, představitel vraha pražských taxikářů, se nechal v jednom rozhovoru slyšet, že štáb natáčel zadarmo. Jedním z důvodů bylo, aby je nikdo nemohl nařknout, že se snaží na tragické události vydělat.
  • Režisérovi Danielu Pánkovi bylo v době natáčení pouhých 28 let.
  • Pár týdnů po uvedení filmu byl pachatel vražd dopaden a usvědčen.
  • Štáb při natáčení navštívil i lokace, kde došlo ke skutečným zločinům.
  • Číslo 121 v názvu snímku odkazuje na číslo taxíku hlavní postavy Matěje Pokorného.
  • Herci i štáb až do posledního okamžiku nevěděli, jak snímek skončí.
  • Filmový vrah vraždí vždy ve čtvrtek, stejně jako vrah skutečný.

Režie: Dan Pánek Scénář: Dan Pánek, Jana Kůtková Kamera: Ondřej Kos Hudba: Karel Antonín Hrají: Filip Tomsa, Roman Vojtek, Lenka Zahradnická, Dušan Sitek, Petr Buchta, Simona Prasková, Vlastina Svátková, Petr Kocourek, Brian Caspe, Denisa Nesvačilová, Barbora Mudrová, Radovan Masár, Petra Navrátilová, Filip Chlud, Kristina Sitková, Jan Žampa

Zkraťte si čekání na film v televizi a přehrajte si některý z pestré nabídky online archivu:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.