Tenká červená linie aneb Peklo uprostřed korálového moře

George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson zažijí válečný i morální chaos v Tichomoří během druhé světové války. Snímek, jež má na kontě sedm nominací na Oscara a množství filmových cen, si nenechte ujít v neděli ve 22.45 na Primě.

Po Spielbergově filme Zachraňte vojína Ryana natočil scénárista a režisér Terence Malick další velký americký snímek o druhé světové válce - válečný film Tenká červená linie.

Rozsáhlá vojenská epopej natočená podle stejnojmenného románu přímého účastníka bitev Jamese Jonese zachycuje boje o vcelku neznámý ostrov v Tichomoří jménem Guadalcanal, na němž se Japonci rozhodli postavit strategické letiště. Americké jednotky operující v oblasti Tichomoří dostaly jasný rozkaz: přesvědčit je, aby si své ranveje postavili někde jinde.

Vylodění 7. srpna 1942 proběhlo hladce, ale masivní japonské letecké nálety donutily Spojence k ústupu, a tak se jednotka ambiciózního podplukovníka Turnera ocitla na ostrově dočasně sama, odříznuta od svého leteckého sboru i námořních sil.

V kontrastu s krásami přírody rajského ostrova sledujeme osudy několika vojáků, které jejich nadřízený žene na jistou smrt. Ve flashbaccích poznáváme jejich soukromý život, jejich pocity, úvahy, naděje i obavy ze smrti. Krvavá odysea napříč panenským ostrovem se začíná a nikdo z mužů netuší, jak přesně skončí. Vědí jen, že spousta z nich zemře a ti, co přežijí, se stanou veterány s hlubokými jizvami na těle i na duši.

O úspěch snímku se zasloužil nejen věhlasný režisér Terence Malick, jež snímkem oslavil dlouho očekávaný návrat do režisérského křesla (jeho tvůrčí pauza trvala dlouhých dvacet let), ale i hvězdné herecké obsazení v čele se Seanem Pennem, Georgem Clooneym, Nickem Noltem či Woodym Harrelsonem.

Možná jste o filmu Tenká červená linie netušili, že…

  • James Jones, autor románové předlohy, složil jako voják Spojených států a zúčastnil se bojů o Pearl Harbor a dalších bitev v Tichomoří až do roku 1944, kdy se nervově zhroutil. Po studiích na Havaji a v New Yorku začal psát a podle jednoho z jeho bestsellerů natočil v roce 1953 Fred Zinnemann válečnou klasiku Odtud až na věčnost. Ve snímku hráli tehdejší herecké hvězdy první kategorie v čele s Burtem Lancastrem a Frankem Sinatrou a film byl oceněn hned osmi Oscary, včetně toho za adaptovaný scénář.
  • Druhým Jonesovým válečným románem, jež byl přenesen na filmové plátno, se stala právě Tenká červená linie evokující podobnou atmosféru jako jeho prvotina a trilogii uzavírá román Písknutí, který sleduje návrat poznamenaných veteránů z Tichomoří domů do Spojených Států.

Válečné drama Tenká červená linie nepropásněte v neděli ve 22.45 na Primě

(Válečné drama, akční - USA, 1998)

Režie: Terrence Malick

Scénář: Terrence Malick

Kamera: John Toll

Hudba: Hans Zimmer

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.