Seriály a filmy

3. května 2018 10:00

Gabriela Gabrielová

Thelma a Luise jako jedny z 9 nejdrsnějších rebelů z filmů a televize

Thelma a Luise je nejen klasickou road movie, ale také pozoruhodnou výpovědí o současném světě, svobodě a o vztazích mezi muži a ženami. Dívejte se v neděli ve 22.45 na Primě.

Vzpomněli jsme na devatero statečných rebelů toho či onoho ranku. Tipněte si, kolik z nich se dočkalo happy endu!

Thelma & Louise

Film: Thelma & Louise

Vcelku normální road movie o dvojici dam, které jsou ve středních letech zmáhány životem, se krátce po svém startu překová v příběh o rebelii vůči slizkým stránkám mužského plemena. Konec filmu pak finišuje typicky rebelantsky kultovní cestou dolů z útesu. Snímek o nevázané jízdě Thelmy a Louisy je o to kouzelnější, že zatímco většina filmových rebelů dnes sbírá všeobecné sympatie, tyhle holky stále dovedou některé diváky překvapivě pobouřit. Zvláště pokud jde o muže bez smyslu pro humor, který jim nahrazuje o to větší ego!

Luke Skywalker

Film: Hvězdné války

Obligátní rebel bojující proti zlému Impériu nemůže v našem seznamu chybět. Luke má oproti jiným zpupným jedincům přece jen výhodu v tom, že je synkem nejmocnějšího Sílu ovládajícího jedince v galaxii. Schopnost ovládat světelný meč, používat Force Push a poslouchat našeptávání mrtvých dědulů zkrátka nemůže uškodit. Snad i proto se Luke dočkal v Epizodě VI šťastného konce. I když, uvidíme ještě, jak kartami zamíchá prosincový sedmý film!

Jim Stark

Film: Rebel bez příčiny

Poselství Rebela bez příčiny je jasné: náctiletá rebelie v době, kdy teenageři vypadali jako čtyřiadvacetiletý James Dean, byla super! Dodnes vypovídající snímek o mladém rozervaném hrdinovi, který bezradně hledá své místo na slunci a mezitím se chová jako hovádko, má ovšem stále velmi silnou výpovědní hodnotu. A to i díky tomu, že James Dean (jako bohužel mnoho rebelů) záhy tragicky zemřel.

Malcolm Reynolds

Seriál: Firefly

Ačkoliv kapitán Mal ze sci-fi kovbojky Firefly (a filmu Serenity) sám o sobě neskončil špatně a podařilo se mu když ne porazit, tak aspoň nahlodat zlou Alianci, i s ním se pojí étos tragiky. Parádní Firefly byl totiž po pouhých 13 dílech zaříznut a následující film zdaleka nesplnil očekávání fanoušků. Rebelové se zkrátka špatných konců ne a ne zbavit...

Mahátma Gándhí

Film: Gándhí

Nevejrej na mě, Gándhí, k zemi a padesát kliků! Že ne? Že bys raději pasivním odporem zlomil staletí trvající dominanci Anglie nad Indií? OK, tak fajn. Jenom pozor na číhající atentátníky, aby tě jako správného rebelanta v roce 1947 nezavraždili...

Johnny Strabler

Film: The Wild One

Padesátá léta byla rebely ve filmu nacpaná doslova k prasknutí. Krom Jamese Deana stojí za zmínku i Johnny Strabler z motorkářského opusu The Wild One. Nejen tím, že jeho ultramaskulinní styl oblékání ovlivnil rebelující LGBT scénu, ale navíc má oproti Jamesi Deanovi tu výhodu, že ho ztvárnil nadsamec Marlon Brando!

Spartakus

Seriál/Film: Spartakus

Zapomenout nemůžeme ani na našeho slavného tragéda z Thrákie. Spartakus je doslova prototypem tragického rebela a nelze se divit, že jeho příběh dodnes vyvolává vášně...

David/Bud a Jennifer/Mary Sue

Film: Městečko Pleasantville

Mezi sympatické rebely patří i duo hrdinů z netradičního filmu Pleasantville. Poté, co jsou dnešní teenageři ve složení blond pipka + nerd magicky teleportováni do černobílého televizního seriálu z konzervativních 50. let, tu začnou rozdmýchávat vášně. Zatímco mladík s tváří Tobeyho Maguira ujíždí na poučování o kráse svobody, dívka s elegancí Reese Witherspoon namísto toho u místních asexuálních mladíků probudí nepoznanou vášeň. Výsledek jejich podvratné činnosti je ale pokaždé stejný – do městečka se náhle začínají dostávat zákeřné svobodomyslné jevy a hlavně přibývat barvy!

V

Film: V jako vendeta

Doslova demoliční podtón však měl i náš poslední rebel, terorista známý jenom pod označením V. Superhrdinsky šmrncnutý anarchistický geroj vyhazuje v totalitní Británii do luftu budovy a ukazuje i odvrácenou stránku rebélií. I on na konci obětoval život své věci. Zvládl však přitom svou kultovní maskou inspirovat i skutečné rebely, například hackery z Anonymous, což jenom dokazuje, jak velký motivační potenciál mohou podobné příběhy mít.

Film Thelma a Luise dáváme v pondělí ve 20.15 na Primě MAX.

(lol)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.