Tomáš Holý, Macaulay Culkin, Shirley Temple... Jak dopadly dětské hvězdy?

Jak dopadly slavné dětské hvězdy Shirley Temple, Žantea Fuchsová či Macaulay Culkin? Dokázali se vyrovnat se svojí slávou? A kolik z nich zůstalo u hereckého řemesla? Připomeňte si další z dětských hvězd, Tomáše Holého, ve filmu Na Pytlácké stezce v úterý od 20.15 na Primě.

Ve 30. letech minulého století se na plátnech kin objevila malinká rozkošná holčička, kterou si okamžitě zamilovala nejen celá Amerika, ale doslova celý svět. Shirley Temple se svými blonďatými lokýnkami založila fenomén dětských filmových hvězd.

Jak v české, tak i světové kinematografii se občas objeví takový zářivý talent, který působí jako magnet na diváky. Jak dlouho se však mohou dětské hvězdy udržet na výsluní slávy? Maximálně deset let? Co se s nimi stane pak, až vyrostou? Dokážou se přerodit v plnohodnotné dospělé herce?

Vždyť diváci je milovali právě pro jejich dětskost, roztomilost, rošťáckou drzost, proto, jak dokážou „utřít“ dospěláka nevinným hláskem anebo dokonce říct i sprosté slovo. Každý si přece pamatuje, jak sladce pronesl malý Pepíno památnou větu „Matýsek se posral“ ve filmu S tebou mě baví svět.

V úterý večer si můžete vychutnat film Na Pytlácké stezce – jeden z těch, kde hlavní herecká hvězda nevyrostla z dětských střevíčků. 20.15 na Primě.

Až vyrostou, nebudou dětské hvězdy vypadat tuctově? Nebudou třeba ošklivé, tlusté nebo uhrovité? A splní očekávání publika na dokonalost, krásu, charakternost, šarm, jež od herců většinou vyžadujeme? A hlavně – budou dětští herci vůbec chtít pokračovat v hraní?

Miláček Ameriky

V temné době 30. let, kdy v Americe i ve světě zuřila ekonomická krize, se na plátnech objevila rozkošná malá holčička, která se stala symbolem naděje. A miliony diváků utrácely své nikláky, aby od ní mohly načerpat energii. Shirley Temple Black začínala v tzv. baby burleskách jako femme fatal v plínkách. Maličké děti tu komicky deklamují jako dospělí a jsou u toho strašně roztomilí. Shirley byla prostě k sežrání. Tančila a zpívala. Brzy točila i deset filmů ročně. To ona doslova držela nad vodou filmové studio 20th Century Fox. Filmová akademie jí dokonce udělila dětského Oskara.

Její hvězda začala pohasínat v době dospívání. Poprvé se vdávala v šestnácti. Když potkala svého druhého muže, podnikatele Charlese Aldena Blacka, přestala s herectvím a následovala ho. Stala se čtyřnásobnou matkou. V roce 1967 kandidovala do Kongresu. Jako diplomatka působila v Ghaně a v letech 1989–93 jako velvyslankyně v Československu. Nejslavnější holčička na světě umřela letos 10. února.

  • Viděli jste: Zářící oči, Malý plukovník, Chudá bohatá holčička, Heidi, Malá princezna

Vašek, co proslavil velrybí stoličku

Také česká dětská superstar, herec Tomáš Holý, se nakonec herectví v dospělosti nechtěl věnovat. Chtěl se stát právníkem a ke svým úspěchům dětského herce měl poměrně rozpačitý postoj. Snad se dokonce trochu styděl, vadila mu sláva. Nebyl typem hezouna a v dospělého herce se zkrátka nepřerodil, neměl o hraní zájem. Zemřel nešťastně ve 21 letech při autohavárii.

Diváky poprvé zaujal v komedii Marečku, podejte mi pero! (1976), kterou natočil ve svých osmi letech. I malinká role odstartovala hvězdou kariéru, která kulminovala rolí malého Vaška ve dvou navazujících rodinných komediích režisérky Marie Poledňákové – Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Roli dostal při konkurzu více než 140 dětí. Prý byl sice nesmělý, ale bezprostřední, něžný, breptal a krásně se culil. Tak Poledňáková objevila největší dětskou hereckou hvězdu!

  • Viděli jste: Ať žijí duchové, Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Tajemství ocelového města, Prázdniny pro psa

Na snímek Na pytlácké stezce s Tomášem Holým se podívejte v úterý od 20.15 na Primě!

Podívejte se na ukázku:

Kevin: rošťák s andělskou tvářičkou

Nejslavnějším dítětem Ameriky od dob Shirley Temple se stal na počátku 90. let sladký blonďáček Macaulay Culkin. Ačkoliv už předtím si v několika filmech zahrál, závratný raketový úspěch, obrovské výdělky a neutuchající popularitu mu přinesly až komedie režiséra Chrise Columbuse Sám doma a Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. Malého Kevina zapomenou rodiče samotného doma a odjedou. Naneštěstí si dům pokaždé vyhlédnou zloději, proti kterým chlapec bojuje pomocí dětských zbraní a ostrovtipu.

Skutečný Macaulayho příběh ukazuje spíše odvrácenou tvář Hollywoodu. Manažera mu dělal otec, který po úspěchu prvního Sám doma přičichl k velkým penězům a zřejmě proto, aby synek nevyrostl ze své roztomilosti, podepisoval smlouvy na nové a nové filmy. Macaulay točil jako o život. Stala se z něj mašina na peníze. Jenže rodiče se rozhádali a začali se o chlapce soudit, takže prosoudili značnou část synových úspor. V současnosti už Culkin moc netočí, ačkoliv jeho tvář je stále zajímavá. Když občas pracuje, pouští hudbu jako DJ. Periodicky se však objevuje na stránkách bulváru. Nejčastěji kvůli podezření, že bere drogy.

  • Viděli jste: Jakubův žebřík, Moje první láska, Fraiser (TV seriál), Sám doma a bohatý, Kšefty s tátou

Lucie, postrach ulice – malá okatá dračice

Žaneta Fuchsová je typický příklad dětské herečky, která ze své pihovaté roztomilosti jednoduše vyrostla a do dospělých dramatických rolí se nepřerodila. Ať už z nedostatku hereckého vzdělání či talentu. Když se po základní škole hlásila na hereckou konzervatoř, nepřijali ji. Tím se tedy náctileté dívence, která však byla v té době velkou dětskou hvězdou, zhroutil svět. Šla na střední ekonomickou školu, kde jí ale zakazovali točit a diváci i tvůrci na ni časem zapomněli. Přitom v 80. letech natočila na dvě desítky filmů a televizních seriálů.

Přes různé práce sekretářek, účetních, produkčních se pomalu vrací k natáčení. Pracovala jako asistentka režie a v současné době patří jako pomocná režisérka do týmu „nekonečného“ seriálu Ulice. Hereckou šanci dostala po dlouhé době až v roce 2004. V seriálu Rodinná pouta postřelila jednu z hlavních postav Andreu Rubešovou. Sama říká, že práce před nebo za kamerou je pro ni jako droga.

  • Viděli jste: Kočičí princ, Lucie postrach ulice, Vlak dětství a naděje, Chobotnice z druhého patra

Zničí ji sláva a drogy?

Jeden z nejproblematičtějších přechodů od dětské hvězdy zažívá Američanka Lindsay Lohan. Také ona začínala před kamerou jako úplně maličká. V reklamách se poprvé objevila už ve třech letech. A filmování prostě zbožňuje. Obrovskou popularitu získala díky dvojroli sester dvojčat ve filmu Past na rodiče.

Stala se prototypem sympatické, hezké, výřečné holčičky a později slečny, které jsou u filmu vždy žádané. Zazářila například ve snímku Mezi námi děvčaty, Zpověď královny střední školy nebo Protivný sprostý holky.

Jenže podaří se jí ten velký krok stát se definitivně z dětské hvězdy dospělou herečkou? Zatím je to mladá žena, která se hlavně hledá. Stále mění barvu vlasů, řídí v opilosti, zprávy o jejích večírkových alkoholových excesech střídají zprávy o tom, že Lindsay nastupuje na léčení. Zvládne to, nebo ji drsný hollywoodský život nemilosrdně semele?

  • Viděli jste: Můj auťák brouk, Prázdniny, Ošklivka Betty, Bobby, Šéfe jsem v tom

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.