Seriály a filmy

18. prosince 2014 16:00

Gabriela Gabrielová

Třetí skoba pro kocoura. Dětská detektivka, která chytne každého

Český film Třetí skoba pro kocoura (1983) se přísně drží všech pravidel detektivního žánru a přitom hlavní hrdinové jsou ještě děti. Přesto je tento film zábava pro všechny věkové skupiny. Ve hře je jedna mrtvola, dva mladí horolezci a vykradený zámek. Kdo nakonec rozluští záhadu a vypátrá vraha?

Děti z turistického oddílu trénují horolezení na skalách nedaleko svého domova. Jako první vyleze na vrchol skalní věže Ivan Kočička, přezdívaný Kocour (Kamil Koula), a jeho kamarád Jožin (Zdeněk Komínek). Skála je propojená starou lávkou s dalším vrcholem, uvnitř něhož je jeskyně. Kocour tam vejde a vidí na zemi ležet mrtvého muže. Zburcuje celý oddíl, vedoucího Bobse (Ladislav Mrkvička), i policii. Když ale dorazí zpět do jeskyně, ukáže se, že ležící muž byl archivář pan Hromada (Karel Semerád), který tam usnul.

Kocourovi se sice všichni vysmějí, ale on je přesvědčený, že tady něco nehraje. Mrtvola předtím vypadala jinak. Policisté Hruška (Jaroslav Moučka) a Světínský (Jaroslav Satoranský) jsou ale víc než dětskými názory zaujatí krádeží starožitností, která se stala na nedalekém zámku. Kocour začíná tušit, že obě věci spolu mohou souviset, a tak začne pátrat na vlastní pěst. Jenže se přitom ocitá ve velkém nebezpečí.

Ve 12:30 na Primě

Těšte se na:

• Svižné tempo

• Skvělá detektivní zápletka

• Prázdninová táborová nálada

Děti – herci:

Kromě skvěle obsazeného hlavního hrdiny, chlapce s přezdívkou Kocour, kterého si zahrál Kamil Koula, se v tomto dětském filmu objevuje ještě řada dalších dětí. V roli Kocourovy kamarádky Lucie se tu vidíme mladičkou Michaelu Kuklovou. Zdeněk Komínek hraje kamaráda Jožina. Kluka z oddílu Francka hrál Marek Mikušek, Reného Stanislav Dvořák. Jako řada jiných dětských herců, i oni prošli tehdejším gottwaldovským (dnes zlínským) filmovým studiem, jež bylo ve své době hegemonem ve výrobě filmů pro děti. Většina z těchto dětských herců si zahrála v jednom či dvou filmech, ovšem dále v hraní nepokračovala. I když někteří se divadlu či filmu dále věnují alespoň ve vedlejších profesích. Výjimkou je Kamil Koula, který se hercem stal. Skutečně se však ve filmovém byznysu prosadila jen herečka Míša Kuklová.

Filmové zajímavosti:

1. Film Třetí skoba pro kocoura se natáčel na jižní Moravě. Zejména v obrazově nádherném Mikulově. Scény z filmové skalní věže Hláska a skalní jeskyně jsou točená na Sirotčím hrádku.

2. Vykradený zámek Kotov je ve skutečnosti fotogenický zámek Vranov nad Dyjí. Ten filmaři ostatně využívají poměrně často. Točila se zde například pohádka Nesmrtelná teta.

3. „Skobu“ natočil režisér Radim Cvrček, jenž se ostatně na hrané dětské filmy specializoval. Mezi jeho další snímky patří seriál Spadla z oblakov (1978), pohádka Za humny je drak (1982) či filmy Strašidla z vikýře (1987) nebo Mezi námi kluky (1981).

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.