Tyto filmy s finanční tematikou stojí za zhlédnutí

Máte už dost romantických komedií, detektivek, „akčňáků“ a nekonečných seriálů? Změňte program a najděte si cestu k filmům s finanční a investorskou tematikou. Obvykle jde o velmi zdařilá díla, u kterých se pobaví ženy i muži. Mnohdy v nich lze navíc nalézt i poučení pro běžný život.

Wall Street (1987)

Nejstarší film v našem výběru v režii Olivera Stonea, který si zde své místo nepochybně zaslouží. Charismatická dvojka v podobě Michaela Douglase a mladého Charlieho Sheena, kterou doplňuje Daryl Hannah, vypráví o příběhu mladého investičního makléře, který se rychle vyhoupne až mezi největší „ryby“ Wall Streetu v době, kdy výpočetní technika byla na svém počátku a on-line půjčka ještě ani neexistovala. Film je tak zajímavým pohledem do relativně nedávné historie, kdy celý burzovní svět fungoval na stejných základech jako dnes, a přitom byl vlastně úplně jiný.

Snímek je psychologickým dramatem. Ukazuje na pokřivenou morálku velkých investorů i psychickou náročnost povolání, ve kterém můžete v jeden den doslova vystřelit k nebesům a další den spadnout až na samé dno. A když se k tomu přidají problémy se ženami, a dokonce se zákonem, trable rázem řešíte různými způsoby. Film je inspirován skutečnými osobnostmi.

Enron: The Smartest Guys in the Room (2005)

Dokumentární film o největším finančním skandálu v dějinách USA. Všemi obdivovaná energetická firma Enron, která patřila mezi největší společnosti a zaměstnavatele na americkém trhu, vyhlásila bankrot. Ukázalo se, že reporty o hospodaření filmy jsou dlouhodobě falšované a problémy mohou sahat až k auditorským společnostem. Ostatně zánik jedné z nich pád firmy Enron způsobil.

Snímek je výpovědí mnoha osob, které působily uvnitř firmy, případně se problematice dlouhodobě věnovaly zvenčí. Pojednává o bezohledném riskování vedení společnosti, amorálním jednání a podvodech, kterých se odpovědné osoby dopouštěly.

Pád firmy Enron navždy změnil obory energetiky i auditingu po celém světě.

Moneyball (2011)

Velmi zajímavý počin s Bradem Pittem, který na rozdíl od Bradových dalších filmů není příliš znám široké veřejnosti. Skvěle přitom kombinuje sportovní a finanční tematiku. Navíc jde o snímek natočený podle skutečné události, což mu dodává na atraktivitě.

Hlavní hrdina Billy Beane (Brad Pitt) je majitelem baseballového týmu, který dlouhodobě trápí nedostatek financí. Z toho důvodu nejlepší hráči po sezóně pravidelně odcházejí do konkurenčních mužstev za lepším platovým ohodnocením. Oakland Athletics se tak nacházejí v nekonečném kruhu hledání nových talentů, které v klubu dlouho nevydrží.

Do týmu je proto najat ekonom, se kterým Billy zcela ignoruje zažité principy v odvětví. Hledají hráče na okraji zájmu mainstreamového trhu pouze na základě statistik a počítačové analýzy nasbíraných dat. A z týmu hráčů, které všichni považovali za outsidery, postaví celek, který změní tento sport navždy. Film plný inspirace, který byste neměli vynechat.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.