Seriály a filmy

16. března 2016 01:00

Iva Kropáčková

Úleva pro rodiče. Peníze ze stavebního spoření dětí půjdou vybrat i bez soudu

Teď už se čeká jen na schválení novinky prezidentem.

Při výběru peněz ze stavebního spoření dětí zřejmě nebude třeba žádat opatrovnický soud. Dnes novelu zákona, v níž se zjednodušuje pro řadu rodin získání úspor ze stavebních spoření psaných na děti, schválili senátoři. Už zhruba před dvěma týdny hladce prošla sněmovnou. Pokud novinku podepíše prezident (jeho případné veto by ale zřejmě poslanci přehlasovali), měla by podle našich informací začít platit v polovině letošního roku.

Musí uplynout šest let

Úleva má platit pro ty případy, kdy vyprší stanovená šestiletá lhůta pro ukládání peněz na stavební spoření a budou s výplatou souhlasit oba rodiče. V případě předčasného výběru a nebudou-li oba rodiče souhlasit, bude nutné kolečko u opatrovnického soudu i nadále absolvovat. Při předčasném ukončení smlouvy propadnou státu státní příspěvky.

CHCETE ZALOŽIT/ZMĚNÍT BANKOVNÍ ČI SPOŘICÍ ÚČET? Chcete získat přehled o účtech na českém trhu a případně najít ten nejvýhodnější právě pro vás či vaše děti? Kontaktujte naše finanční odborníky zde.

Na stavbu možná, na pokojíček ano

Soudy prý řeší kolem dvou tisíc žádostí ročně, z nichž jen desítky "smetou pod stůl". Zkušenosti ze soudů jsou přitom podle našich informací v jednotlivých regionech rozdílné. Ne každý důvod, který rodiče uvedou ve své žádosti, soudci nakonec uznávají. Například použití peněz na stavbu či koupi společného rodinného bydlení soudy nemusí uznat (i když někdy uznají), pokud chcete za peníze vybavit dětský pokoj, pak problém není. Některé soudy prý také chodí do domácností kontrolovat, jak skutečně byly peníze využity.

Peníze vašich dětí...

Odborníci nicméně stále připomínají, že pokud se rodiče rozhodnou spořit na jméno dítěte, tyto úspory pak jsou skutečně majetkem jejich potomka, i když třeba rodiče všechny peníze naspořili. Stejná pravidla platí i pro další dětské bankovní produkty. To znamená, že pokud by rodiče chtěli najednou vybrat větší částku i z dětského bankovního konta, banka po nich může vyžádat potvrzení opatrovnického soudu, u kterého je třeba doložit, že vybrané prostředky budou využity výhradně ve prospěch dítěte, jemuž účet patří.

Jak ještě lze dítěti spořit?

Pokud chcete dětem naspořit větší částky do budoucna, lze kromě stavebního spoření využít i jiné formy zhodnocení peněz, jako jsou například termínované vklady či podílové fondy. "Možnosti se nabízejí i v rámci doplňkového penzijního spoření,“ doplnil finanční expert Prima Rádce Michal Koubek. Chcete-li najít nejvýhodnější produkty či poradit, jak správně rozložit rizika a přitom co nejvíc vydělat, můžete kontaktovat naše odborníky zde.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek
Štítky děti finance

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.