Zdraví a nemoci

2. listopadu 2022 16:37

Jiří Kubeš

Umělá inteligence Aireen se naučila poznávat nemoci z oka během pár vteřin

Oči jsou pomyslným oknem do těla a mohou sloužit jako systém varování, který nás informuje, že něco není v pořádku.

K diagnostice nemocí slouží zkoumání oční sítnice. Je to jediné místo na lidském těle, kde lze pouhým okem spatřit krevní cévy. Jejich odlišné zbarvení či abnormální prokrvení může signalizovat řadu obvykle tzv. systémových onemocnění, při nichž je postiženo více orgánů. „Cévy v oční sítnici podléhají podobným změnám jako cévy v jiných částech těla, takže pokud se na ně dobře podíváme, můžeme vidět změny, jako jsou zkornatělé tepny nebo zvýšený krevní tlak, a tak předvídat například riziko infarktu, mrtvice nebo můžeme vidět projevy cukrovky, které jsou zatím bez subjektivních příznaků,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky NeoVize.

Díky propojení medicíny s digitálními technologiemi a umělou inteligencí lze různá onemocnění diagnostikovat ještě před prvními příznaky. Příkladem je zdravotnický prostředek českého startupu Aireen z dílny zakladatele Davida Navrátila, který vylepšuje běžnou sítnicovou kameru a počítač na autonomní diagnostický nástroj. Zatímco kamera pořizuje digitální snímky sítnice, počítač je díky napojení na Aireen dokáže vyhodnotit a najít případné patologické změny. Aireen® tak umí během 30 vteřin s vysokou přesností odhalit onemocnění, které není provázeno žádnými subjektivními potížemi.

„Některá degenerativní onemocnění jsou rozpoznatelná na očním pozadí a tyto informace lze využít k tomu, aby se je Aireen® naučila identifikovat stejným způsobem, jakým se naučila diagnostikovat diabetickou retinopatii,“ říká Jan Hlaváček, CEO Aireen. V budoucnosti tak bude možné pomocí krátkého neinvazivního vyšetření oka odhalit například věkem podmíněnou makulární degeneraci, glaukom, plánuje se i vyšetření na počínající Alzheimerovu chorobu. Aireen je jedním ze slibných zdravotnických prostředků, které by v budoucnu mohly pomoci ušetřit čas pacientů i kapacitu lékařů. Jde o první český registrovaný zdravotnický prostředek založený na umělé inteligenci.

Aireen® screening DR je již teď pacientům k dispozici v rámci klinik NeoVize.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.