Seriály a filmy

15. prosince 2015 15:20

Gabriela Gabrielová

Unesou její dceru do Mexika? Western Ztracené v neděli na Primě

Život na divokém západě se s nikým nemazlí. Obzvlášť když jde o ženu, která se stará sama o celou farmu a své děti. Rančerka Maggie ve westernu Ztracené se však ocitá na pokraji zhroucení, když se její starší dcera ocitne v zajetí surového indiána, jenž ji chce prodat jako otrokyni do Mexika.

Hlavní hrdinku Maggie (Cate Blanchettová) z amerického filmu Ztracené (2003)zastihneme na drsné životní křižovatce. Na ranč v Novém Mexiku se vrátil její otec (Tommy Lee Jones), který odsud zmizel před dvaceti lety. Po celou tu dobu žil s indiány kmene Apačů. Jenže Maggie není z otce a jeho návratu příliš nadšená. Neví, jak se k němu chovat, co má cítit. Než se rodinné drama vyřeší, stane se něco strašlivého. Takřka odnikud se zjeví ukrutný apačský bojovník Pesh – Chidin (Eric Schweig), který vládne temnou nadpřirozenou silou a unese Maggiinu starší dceru Lilly (Evan Rachel Woodová).

Teď není čas na hádky. Maggie potřebuje pomoc od svého otce. On zná indiány a celé území mnohem lépe než ona. Podaří se Maggie získat důvěru k odcizenému otci a spolu s ním zachránit své dítě předtím, než se navždy ztratí za hranicemi Mexika jako bílá otrokyně?

Brilantní western Ztracené (2003) má příchuť mysteriózního thrilleru. Dívejte se v neděli ve 22:30 hod na Primu!

Chcete vědět víc?

1. Film byl natočen podle románu The Last Ride (Poslední jízda, 1995) spisovatele Thomase Eidsona. Jedná se o část trilogie, zobrazující osudy žen na drsném americkém západě.

2. Režisérem filmu není nikdo jiný než bývalá dětská herecká hvězda a oskarový režisér v jedné osobě Ron Howard (nar. 1954). Na svém kontě má filmy jako Apollo 13, Čistá duše anebo Šifra mistra Leonarda.

3. Zlí jazykové tvrdí, že režisér v tomto filmu „honil příliš mnoho zajíců“. Kritikům vadí především míchání žánrů westernu s dobovým dramatem, akčním filmem a mystickým thrillerem. Prý to je důvod více než dvouhodinové stopáže.

4. Ron Howard si chtěl western natočit spíše pro zábavu. Miluje natáčení různých žánrů. Tak proč ne. I když obecně filmové produkce vědí, že westerny poslední dobou moc nefrčí. O tom svědčí také nepříliš přesvědčivé finanční skóre filmu. Utratilo se 65 milionů dolarů, ale do pokladny se vrátilo jen málo přes 38 milionů.

5. Přenádherná kamera zachycuje fascinující krajinu Nového Mexika, kde se točilo.

6. Ve filmu zazní kromě angličtiny také španělština, ale také původní jazyk kmene Apačů. Jazyl Chiticahua se museli pro film učit Tommy Lee Jones a představitel hlavního zloducha Eric Schweig. Učili je dva ze tří posledních lidí, kteří indiánským jazykem plynně mluví.

7. Drobnou roličku si tu zahrál také Val Kilmer, který žije poblíž natáčecích lokací v Novém Mexiku.

8. Westernový thriller Ztracené (The Missing, 2003) si bere za svůj pravzor klasický western režiséra Johna Forda Stopaři z roku 1956. John Wayne v tomto filmu pátrá po neteři, která byla unesena.

9. Velmi emocionálně a někdy až zlověstně temně působí ve filmu také výborná hudba Jamese Hornera plná flétnových a smyčcových partů.

Geniální herecké trio

• Hlavní ženský part, rančerku a matku dvou dcer Maggie ztvárnila osobitě krásná Cate Blanchettová. Někomu možná její ostře řezané rysy připadají chladné, k zabijáckému Indiánovi však svým dlouhovlasým zjevem vytváří nádherný protipól bělosti a čistoty. Práce na westernu The Missing ji málem stál jejího prvního oskara. Režisér Martin Scorsese chtěl Blanchettovou do role Katharine Hepburnové do filmu Letec. Ona však byla vázána právě ve westernu Ztracené. Když se však natáčení Letce opozdilo a Cate byla už volná, Scorsese po ní okamžitě skočil. A byl z toho oskar za nejlepší herečku ve vedlejší roli!

• Příští rok mu bude 70 let, ačkoliv nebyl ze zámožné rodiny, vystudoval Harvard a na koleji bydlel s budoucím vicepremiérem USA Al Gorem. Po studiích přesídlil Tommy Lee Jones do New Yorku, kde se začal věnovat divadlu. Jeho výraznou gentlemanskou, i když dnes již hodně vrásčitou tvář znáte z desítek filmů. Určitě si pamatujete například parťáka Willa Smithe z dvojice sci-fi komedií Muži v černém. Ve westernu Ztracené má dlouhé vlasy a hraje „bílého indiána“, který se snaží získat alespoň trochu náklonnosti od své dospělé dcery. Jako vždy drsný, mužný…tleskáme!

• Krutého, ohyzdného kouzlícího Apače Pesh – Chidina, který unáší ženy a děti a prodává je do Mexika jako otroky, si zahrál kanadský občan, ale ve skutečnosti potomek původních obyvatel nejsevernějších oblastí Kanady, Inuita neboli Eskymák Erich Schweig. Ač původně neherec, proslavil se jako Uncas ve filmu Poslední mohykán. Jméno Ericha Schweiga je spojováno s děsivým osudem inuitských dětí, které byly v zájmu kanadského státu odebírány svým matkám a dávány do bílých rodin k adopci, aby získaly ty správné bělošské návyky. Ve filmu Ztracené je Schweig nalíčen skutečně jako zrůda. V jedné scéně má přepadnout asi čtyřletou holčičku. Bál se, aby se nevyděsila příliš a tak s ní seděl u oběda. Povídal si s ní. Ona si ale zvykla natolik, že při natáčení oné přepadové scény se pro změnu vůbec nebála.

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.