Uspěje bezmasá, extrémně zdravá strava v Prostřeno! z Pardubicka?

Pardubický kraj reprezentuje pět žen – po čase nás tedy čeká ryze dámská jízda. Ta občas zaskřípe a drhne, obzvlášť když kočičky vytasí své nabroušené drápky! Téhle východočeské pětce poskytne dost „střeliva“ už první hostitelka.

Slovenka Nina není jen „obyčejná“ vegetariánka, která odmítá maso, ale nejí také brambory, mouku a mléčné výrobky. Co tedy bude celý týden vlastně jíst? A jak bude pokrmy hodnotit, zajímá logicky ostatní. Annu a Lucii také vytáčí vášnivá sportovkyně Alice, kterou považují za falešnou a proradnou herečku.

Proč se obě ke konci tak zradikalizovaly, však Alice nechápe. Je to taktika, nebo jim opravdu došla trpělivost? Úkol týdne také nikomu nepřidá – carving není jen způsob lyžování, ale i kouzlení s ovocem a zeleninou. Chce to praxi, trpělivost a speciální pomůcky. Kde to ale vzít, když máte plné ruce práce s vlastním vařením? Kdo se s touhle kulinářskou disciplínou popere nejlépe?

To a ještě mnohem víc uvidíte na Primě ve vašem dalším premiérovém Prostřeno! každý všední den od pondělí do pátku v 18 hodin.

Středa: ukřivděná vdova Anička (56)

Anna je zkušená kuchařka. Chce si vysloužit uznání, protože jí chybí pochvala od manžela a maminky, kteří už tady nejsou. Dočká se pochvaly od soupeřek? Menu vypadá na lukulské hody, tak proč ty slzičky v závěru večírku? Kvantita převážila nad kvalitou. Méně by bylo více…

Hlavní chod lehce připomíná ten včerejší, králíka ale nahradí krůta a masa by prý mohlo být víc. Lucka dojídá ostatním. Knedlíky budou houskové a bramborové, i zelí bude dvojí, a dost sladké. Předchází mu gulášovka, maso je i v předkrmu a večeři zakončí tuplovaný moučník z kynutého těsta: štrúdl a buchty. Je to vše vůbec v silách jedné obyčejné, byť „vyvařené“ smrtelnice?

Nina přesto hladoví a soupeřky si vyslechnou další kapitolu o zdravé výživě, což leze na nervy Olze a hrubě to nebaví Annu, vyznavačku tradiční české kuchyně. Kdo se blýskne nejlepší muškou a vyhraje u ní souboj v šipkách?

Čtvrtek: rozvedená zdravotnice Olga (39)

Olga s Ninou často nesouhlasí a její moudra jí už lezou krkem. Kvůli vyhořelé elektrice nemůže rozvedená matka dvou dětí uvařit doma, a soupeřky proto deleguje do domu své kamarádky, kde se trochu vyzná. Pak si to ale dost zjednoduší a například povinný úkol pojme dost počesku, téměř švejkovsky. Aničku mrzí, „že si z tašky nevyndala housku, protože byla z celého večera strašně hladová“.

Chuťovky s pravým lososem (proč tedy a la?) jsou přesolené a „sýrová polévka s opečenými houstičkami“ hodně odbytá – navíc bez houstiček. Rozhozená a nervní hostitelka na krutony zapomněla. Podle Niny, která se opět moc nenají, je tavený sýr odpad, brambory životu škodlivé, o vepřovém nemluvě.

Na hlavní, esteticky nezvládnutý chod, budou bramboráčky se směsí z „masového dvojboje“. Boj je to asi vůbec dojíst – maso je bez chuti a bramboráky nedopečené. Kdo sázel na zdravotní sestřičku jako na favoritku, bude zklamán. Šplhne si Olga aspoň zábavou a závěrečným „perníkem s jablky a šlehačkovým polštářkem“?

Pátek: energická trenérka Alice (43)

Atmosféra během poslední večeře je navzdory útulnému prostředí domu napjatá, Alici má Anna a Lucie za největší hráčku. „Falešný tatarák (předkrm z vařených brambor ochucený kečupem) se k ní hodí, protože ona je taky falešná,“ soudí Anička, která se po svém večeru změnila v nelítostnou kritičku a pro ostré slovo nejde daleko. Menu, které zní jinak lákavě, považuje za nechutné.

Schwarzwaldská šunka kolem medailonků z panenky je pro Annu „moc suchá“, brusinky i švestky v glazé „nenávidí“ a sýr v cibulové polévce se podle ní „táhne jako sopel z nosu“. I přípitek z whisky s javorovým sirupem prý „stojí za prd“. Lucie i Anna závidí Nině speciální porci polévky a bezlepkové pečivo, které dostane od hostitelky. Žádají si také zvláštní ohledy a takové podkuřování obě považují za nečestnou taktiku.

Pro Lucii je hostitelka falešná jak pětník a řekne to naplno. Alice Aničku podezírá, že si ventiluje nějaké komplexy, o co ale jde Lucii? Že by o 50 000 korun? Zlepší náladu příval endorfinů v tělocvičně, kde si ženy poprvé v životě vyzkouší novou hru kin-ball, kterou Alice vrcholově trénuje? Nějaké kalorie přitom spálí, takže se mohou pustit do povedené rolády, lehké jako vánek…

A co už jste viděli?

Pondělí: alternativní Slovenka Nina (47)

Když ženy poznají, že nepřijde žádný muž a budou si muset vystačit samy, zažijí další šok. Dostanou makrobiotickou večeři bez masa. Proč? Slovenka Nina před dvěma lety radikálně změnila životní styl a chce si pomocí zdravé stravy vylepšit nejen svůj fyzický stav, ale prostřednictvím obrazovky též ukázat, „jak se dá jednoduše připravit zdravá, plnohodnotná a lehce stravitelná strava, která se obejde bez mučení a vraždění zvířat“.

Hostitelka nejí maso, mléko, mléčné výrobky, cukr, bílou pšeničnou mouku a brambory. Návštěva dostane jídla z tykve, fazolí, červené řepy, obilnin, mrkve – a hodně osvěty, která nepoleví celý týden. A nakonec i trošku zábavy v podobě cvičení agility na zahradě ve společnosti nejlepšího přítele člověka. Jak se s tím dámy vyrovnají? Pochutnají si? Domácí uzené na cestu jim v každém případě zlepší náladu…

Podívejte se, jak Nina připravovala své speciální menu:

A jak byly dámy zklamané, když zjistily, že adzuki opravdu není z masa:

Úterý: milovnice masa Lucie (29)

Mladá úřednice Lucie je moc milá, od čtvrtka ale ukáže i odvrácenou tvář. Na rozdíl od včerejší hostitelky maso miluje, a už to znamená body k dobru. Vsadila na králíka, kterého míní před pečením prošpikovat slaninou a podávat s chlupatým knedlíkem. Někdo postrádá ve výsledku více šťávy, a hlavně zelí. Krémová zeleninová polévka by mohla chutnat i Nině, kdyby v ní ovšem nebyly brambory a smetana.

Lucka nešetří česnekem, pikantní je už první chod – Luciferova pomazánka s pečivem. Nikdo nezná překlad dezertu Indulgence, který hostitelka odkoukala v Irsku, kde pracovala tři roky jako servírka. Sladká tečka je opravdu „požitek“ a bude se podávat uprostřed labských peřejí na lodi. Pro někoho životní premiéra!

Která z dam v pardubickém Prostřeno! vyhraje? Dívejte se každý všední den od 18 hodin na Primu!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.