Seriály a filmy

18. července 2016 01:00

Iva Kropáčková

Úspora za telefon? Našli jsme jediný funkční postup, jak lepší cenu získat

Mobilní operátoři kvůli novému nařízení Evropské komise snížili poplatky za roaming, ceníky ale zatím moc nemění. Pátrali jsme po tom, kdy a jak se dá za volání v dnešní době ušetřit...

Ze srovnání poplatků za tarify operátorů jasně vyplývá, že uspořit peníze lze jedině tehdy, když jejich klient sloučí všechny služby, které od nich využívá a pohrozí jim odchodem k jinému operátorovi. Podle analytiků Prima Rádce jsou mobilní operátoři ochotní ke slevám teprve až v momentě, kdy jim hrozí, že o klienta z důvodu jiné výhodnější nabídky na trhu přijdou. Cenou se pak příliš neliší. Všichni tři velcí operátoři lákají na nabídku neomezeného volání. Za 749 korun měsíčně můžete mít u všech tří neomezené volání, SMS do všech sítí a 1,5 GB dat. „Je to paradoxní, ale z ceníkových údajů vyplývá, že ten, kdo hodně volá a píše SMS, nemusí takřka řešit, zda je u O2, T-Mobilu nebo Vodafonu. Realita je však jiná, ušetřit se dá,“ říká odborník na úspory Prima Rádce Zbyněk Laisek.

>>> ONLINE APLIKACE: Srovnání mobilních tarifů <<<

Na vlastní kůži...

Ukazuje to i příběh pana Martina, který zavolal do call centra Prima Rádce a chtěl vědět, jak ušetřit za telefonování. Jeho problém byl v tom, že volal s T-Mobilem, ale doma měl placenou digitální televizi od O2. A platil a platil… „Operátor O2 mu nabídl k televizi neomezené volání, neomezené SMS a 200 MB dat za 499 korun měsíčně. Na to reagoval T-Mobile a snížil mu cenu neomezeného volání, SMS a 1,5 GB dat na 449 korun měsíčně. T-Mobile mu navíc navrhl, ať k němu převede číslo i někdo z rodiny. Platit bude jen 269 korun měsíčně s tím, že si nasdílejí limit na data. Martin tak přesvědčil manželku, která byla u Vodafonu, aby přešla k T-Mobilu. Ta skutečně odešla, i když ji O2 nabídl neomezený tarif s 500 MB dat za 396 korun,“ říká Laisek.

Úspora: Jak tedy postupovat?

Z tohoto příběhu jasně plyne, že ten, kdo chce ušetřit za volání, si nejdříve musí udělat pořádek v tom, které služby využívá, rozhodnout se, u kterého jednoho operátora je bude používat a navíc do svého rozhodování zapojit i ty, s nimiž si třeba volá nejčastěji. Teprve pak může jít poptávat lepší cenu. Ještě předtím by se měl podívat, kolik jednotlivé tarify stojí a kdo je nabízí. To snadno dohledá i v internetovém porovnávači tarifů na Prima Rádci.

Požadujte slevu

Neomezené volání má téměř 40 procent většiny zákazníků našich největších operátorů. Vše ostatní jsou takzvané slevové, speciální nabídky a právě ty je potřeba požadovat, protože jenom jejich prostřednictvím má klient šanci srazit cenu. Což se ne vždy musí povést. Operátoři je neudělují automaticky. Například u T-Mobilu je využívá pouze 1,2 procenta zákazníků. Očekávat se dá, že to budou takzvaní VIP zákazníci, anebo ti, kteří platí za služby operátora podstatně více než ostatní. Vždy se však jedná o kombinaci více služeb najednou. „Operátoři mezi sebou spíše než cenou bojují kvalitou služeb nebo zvýhodněními v rámci věrnostních programů. T-Mobile nyní nabízí třeba služby Mobilní televize, T-Mobile Hudba nebo oficiální českou aplikaci letních olympijských her v Riu, Vodafone nabízí službu Vodafone Protect určenou k zabezpečení mobilního zařízení. O2 nabízí Extra výhody v podobě slev na různé produkty a služby,“ vyjmenovává Laisek.

V oblasti internetu bodují i virtuální operátoři

Podle Zbyňka Laiska je ale vždy nejdůležitější cena. A na trhu nejsou jenom ti největší operátoři, ale i ti takzvaní virtuální. V tomto ohledu velmi dobře poslouží srovnání jejich nabídky spolu s nabídkou velkých operátorů. I když se úspora najít dá, nelze čekat zázraky, protože virtuální operátoři, kterých je na trhu zhruba 150, nevlastní svoje mobilní sítě, které by jim umožňovaly vytvářet služby nezávisle na konkurenci. Jsou tedy závislí na třech velkých operátorech, kteří provozují své vlastní sítě. Konkurují jim tak šíří služeb například v oblasti internetu. A právě kvůli tomu si i oni nacházejí své klienty.

NÁŠ TIP: Pokud chcete ušeřit za volání a používání mobilního telefonu, vyzkoušejte online aplikaci Srovnání mobilních tarifů nebo kontaktujte naše finanční experty v call centru na čísle 810 811 812 či na e-mailu info@prima-radce.cz. Pomohou vám i v jednání s mobilními operátory...

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.