Seriály a filmy

9. července 2021 12:00

12 faktů o kultovním dobrodružství Indiana Jonese v podzemí Chrámu zkázy

Garantujeme vám napětí, akci a humor. Dobrodružný film Indiana Jones a Chrám zkázy za dvacet dva let neztratil nic ze své nadupanosti. Výkon Harrisona Forda je uměleckým dílem. A v kultovní scéně s důlními vozíky budete šlapat do koberce, abyste pomohli Indymu zabrzdit totálně zběsilou jízdu.

V Šanghaji roku 1935 se chystá unikátní výměna. Americký archeolog a dobrodruh Indiana Jones (Harrison Ford) má předat šéfovi podsvětí Lao Čemu vzácnou sošku obsahující ostatky prvního mandžuského panovníka. Za to má inkasovat obrovský diamant. Lao Če ale použije lest a Indyho otráví. Archeolog jen těžce získává protijed. Po divoké přestřelce prchá z baru, kde se výměna konala, mu na krku zůstane viset barová zpěvačka Willie (Kate Capshaw) a malý čínský kluk s legračním jménem Kraťas (Jonathan Ke Quan).

Indiana Jones a Chrám zkázy:

Nesourodá trojice prchá letadlem, následně padá divokou řekou na raftu, až se dostane do indické vesničky, která je zahalena do smutku. Podle vyprávění šamana byly z vesnice uneseny všechny děti a ukradeny posvátné kameny Šankry. Indiana Jones, Willie a Kraťas se vydávají do paláce v Pantoku, kde vládne mladý princ.

Pověsti však praví, že je palác zasvěcen krvelačné bohyni Kálí, již oslavuje sekta Thugů. Za tímto tajemstvím se Indy a spol. musejí vydat do spletitého podzemí. Při boji o záchranu dětí z vesnice a nalezení posvátných kamenů ztratí nezkrotný Indiana Jones málem svůj život i duši…

12 zajímavostí, které musíte o Chrámu zkázy vědět…

1. Druhý díl Indiana Jonese byl natočen tři roky po prvním trháku Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy (1981). Ovšem ve skutečnosti pojednává o starší události. Dobyvatelé se odehrávají v roce 1936, mladší Chrám zkázy (1984) pojednává o události z roku 1935.

2. Ve druhém pokračování dobrodružství Indiana Jonese se spojila genialita starwarsovského scénáristy George Lucase a oskarového režiséra Stevena Spielberga.

3. Ani jeden z nich prý však nemá toto pokračování příběhu o mladém archeologovi Indym příliš v lásce. Snad pro jeho temnou stránku. Odrážel se ve scénáři fakt, že se George Lucas během psaní rozváděl se ženou? Steven Spielberg naopak při natáčení svou lásku potkal. Později si vzal herečku v hlavní roli Kate Capshaw.

4. Spielberg a Capshaw se ale nemuseli vůbec potkat. Režisér totiž snil o obsazení hlavní ženské role herečkou Sharon Stone.

5. Závěrečný boj se odehrává na velmi chatrně vypadajícím provazovém mostě. Celý štáb měl z mostu velký respekt. Režisér Spielberg jej dokonce vůbec nechtěl přejít a raději se nechal vozit dvoukilometrovou objížďkou autem, aby se dostal na druhou stranu. Jediný šílenec, který podle svědectví přes most běhal beze strachu, byl herec Harrison Ford.

6. Ford ostatně většinu svých akčních a bojových scén natáčel bez pomoci kaskadéra. Při jedné scéně souboje si však poranil záda tak nešťastně, že musel být odvezen do nemocnice v Los Angeles. Jedině tehdy Harrisona Forda nahradil kaskadér Vic Armstrong. Díky tomu se natáčení nemuselo přerušit.

7. Aby vypadaly pády bojovníků z lanového mostu opravdu realisticky. Bylo vytvořeno 14 figurín s pohyblivýma nohama a rukama. Při pádu pak zapnuli filmaři na figurínách tlačítko a ony se hýbaly, jakoby to byly skuteční lidé padající z velké výšky.

8. Na jméno hlavního hrdiny se přišlo jednoduše. George Lucas měl psa jménem Indiana. A kultovní jméno bylo na světě!

9. Přesto, že při rozpočtu 28 milionů dolarů vydělal Chrám zkázy 333 milionů a šlo o naprostý trhák, je tento finanční výsledek v tetralogii o Indiana Jonesovi popelkou. Dobyvatelé ztracené archy (1981) vydělaly 384 milionů, Poslední křížová výprava (1989) 474 milionů a Království křišťálové lebky (2008) 786 milionů dolarů.

10. V jedné ze scén je nafintěná a uječená zpěvačka Willie kompletně zasypaná brouky. Kate Capshaw měla na sobě 2000 kusů hmyzu. Brrrr! Tohle ještě herečka natočila, ovšem scénu s obrovským hadem už točit odmítla. Režisér kvůli její fobii nakonec ustoupil a scénu s hadem vynechal.

11. Filmovalo se na Srí Lance. Původní natáčení v Indii muselo být stornováno. Vláda v Severní Indii chtěla zasahovat do scénáře, který jí přišel rasistický. A filmaři takové zásahy odmítali.

12. Čínského kluka Kraťase (v originále zní toto jméno Short Round) hraje Jonathan Ke Quan. Ten původně vůbec ve filmu hrát nechtěl a na konkurz pouze doprovázel svého bratra. Filmaře zaujalo, jak mu předehrává jednotlivé scény a tak obsadili právě Jonathana, místo jeho bratra.

Dobrodružný film Indiana Jones a Chrám zkázy si pusťte v neděli 11. července ve 20:15 na Primě.

Režie: Steven Spielberg

Scénář: George Lucas

Kamera: Douglas Slocombe

Hudba: John Williams

Hrají:Harrison Ford, Kate Capshaw, Jonathan Ke Quan, Amrish Puri, Roshan Seth, Philip Stone, Ric Young, Philip Tan, Dan Aykroyd, George Lucas, Frank Marshall

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.