V sobotu naposledy zaútočí agresivní žralok ve filmu Čelisti - Pomsta

Závěr žraločího zuření se soustředí na vdovu po Martinu Brodym. Filmaři si dali záležet na maketách mořských tvorů. Každá byla poctivě ručně vyrobena v nadživotní velikosti a určena pro jiný druh záběrů. Ve vodách slunných Baham tak tato monstra skutečně ožila! Posuďte to v sobotu od 22:55 na Primě.

Děsivá představa, že by vaši rodinu mohla pronásledovat mořská obluda v podobě obřího, krvežíznivého žraloka, se může zdát pro suchozemce, jako jsme my, trochu „přitažená za vlasy“. Pokud se ale vžijete do kůže Ellen Brody, vdovy po kapitánovi pobřežní policie z přímořského městečka Amity Martinovi Brodym, známém z prvních dvou žraločích filmů, zjistíte, že hrozivá předtucha se může stát skutečností.

Kdo viděl předchozí filmy o nenasytném žralokovi, dobře ví, že jde o nepředvídatelného tvora, který plány lidí dokáže nečekaně narušit svou zuřivostí a údernou silou. V posledním žraločím filmu se však zdá být navíc mnohem inteligentnější, než by si kdo dokázal představit. Jakoby přesně věděl, kam se křehká, avšak odvážná žena, která v žraločích zubech ztratila svého syna Seana, přestěhovala. Když i na vzdálených Bahamách nenachází vdova od žraloka klid, zbude jí poslední možnost – postavit se zubatému zabijákovi tváří v tvář. Otázkou je, kdo nad kým zvítězí.

Filmy způsobily hysterii

Tvůrci si jako předlohu pro svého mořského predátora zvolili Žraloka bílého. Ten se skutečně vyskytuje v pobřežních vodách. Kvůli tomu, že je pro člověka nejnebezpečnější, byl však už dlouho rybáři a námořníky systematicky huben. Po uvedení prvních Čelistí do kin se ale žraločí hysterie rozrostla natolik, že dnes jsou jeho stavy kritické a hrozí mu vyhubení. Ve skutečnosti hlavní složkou potravy tohoto žraloka lidé nejsou. K útoku může dojít jen ve chvíli, kdy si predátor splete člověka s ploutvonožcem.

Žralok filmový si ale lidi vybírá cíleně. Uklidnit vás může fakt, že pro žraločí filmovou čtyřku bylo vyrobeno jen sedm kusů takových nestvůr. Speciální tým, který měl efekty na starosti, přijel tvořit svá dílka na Bahamy už měsíc před startem natáčení. Dva z jeho výtvorů byly více než bezpečné, jednalo se totiž o pohybující se maketu ploutve a v druhém případě jen o vrchní polovinu žraločího těla.

Zbylých pět už bylo skutečně odpudivých. Svou délkou dosahovali až 27 metrů a zuby byly téměř půl metru dlouhé. Pět jich bylo zapotřebí proto, že se od maket žraloků vyžadovalo několik různých úkonů a ne vždy bylo jisté, zda maketa přežije natáčecí den, takže někdy byl v záloze ještě její duplikát. Pro skákání byli vytvořeni dva žraloci. Pro záběry, kdy bylo třeba natočit typický pohyb tohoto tvora, tj. jeho charakteristické vlnění těsně pod hladinou bez kterého by se i ve skutečnosti jeho žábry jen stěží pohybovaly a žralok by se udusil, také dva. Pohyb těla zajišťoval speciální kloubový mechanismus. Navíc musely tyto modely být schopny předvést i pěknou ústní ekvilibristiku, tedy reálné otevírání a zavírání tlamy s reálnou plasticitou svalů. Poslední kus byl určený pro trikové záběry, kdy si mořský tvor troufl narážet do lodí a dalších lidských výtvorů na hladině, které měly mít jen malou šanci odolat jeho síle.

Uvidíte sami, zda se tvůrcům efektů jejich modely vydařily. Ostatně film stojí za zhlédnutí i proto, že z 38 natáčecích dnů, které byly k dispozici, počasí filmovému štábu přálo jen výjimečně. To byla ovšem slabina všech žraločích natáčení. Přesto se podařilo vytvořit napínavý příběh, který důstojně dotvářejí herecké výkony v době natáčení poměrně obsazovaných herců. Pro nás je asi nejznámější Michael Caine, který se do paměti i českých diváků naposledy skvěle zapsal rolí doktora Larche ve snímku Pravidla moštárny.

Nechte se tedy v sobotu od 22:30 unášet vlnami dramatického příběhu z osmdesátých let, který si nečekaně reálně dokázal pohrát s myšlenkou, že největším nepřítelem člověka nemusí být pro jednou on sám, ale jeden z dlouhověkých obyvatel moří a oceánů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.