Ve čtvrtek dorazí na Primu kultovní Gladiátor Ridleyho Scotta

Starověký Řím, krvavý sport a skvělý Russell Crowe – ti všichni si žádají váš čas ve čtvrtek od 20.15 na Primě!

Druhé století našeho letopočtu: Řím platí za nejmocnější impérium všech dob, jak však pravil klasik, v jeho státnosti je cosi shnilého...

Krátce po zdrcujícím vítězství generála Maxima Decima Meridia (Russell Crowe) nad germánskými kmeny se císař Markus Aurelius rozhodne, že se šlechetný Maximus stane jeho nástupcem. To však rozlítí císařova pološíleného syna Commoda.

Ten svého otce v zuřivosti zabije, prohlásí se za jeho nástupce a pro jistotu zlikviduje i Maximovu rodinu. Maximus sám mu však uniká.

Dostává se však jako otrok do Afriky, kde se z něj jako z muže, který nemá co ztratit, stává dokonalý gladiátor, bojovník arény. Rychle získává slávu a s novou identitou se Maximus vrací do Říma, zatímco mu z očí hledí pomsta.

Přečtěte si, jak to chodilo v gladiátorských školách:

Režisér Ridley Scott nám dal řadu skvělých filmů – Vetřelce, Blade Runnera, Černého sestřelého jestřába nebo třeba Dobrý ročník! Ale Gladiátor zůstane navždy nejspíše tím úplně nejoblíbenějším dílem z jeho produkce.

Kombinuje v sobě totiž kvalitní příběh s motivem zrady, monumentální historické kulisy (třeba římské Koloseum) a akční sport. Co si budeme namlouvat, gladiátoři by byli určitě oblíbení i v dnešní době...

Pramálo vadí, že tvůrci snímku asi sami učebnici dějepisu neviděli ani z vlaku. Kdyby vás ovšem zajímalo, co všechno si filmaři domysleli, poupravili a změnili k obrazu svému, přečtěte si článek na Prima ZOOM:

Paradoxně je totiž Gladiátor citován jako snímek, který po roce 2000 obnovil zájem o římské dějiny a literaturu. Především životopisná autobiografie Cicera a Marka Aurelia v měsících po vydání filmu zaznamenala raketový nárůst prodejnosti – jejich autorům to sice cirka dva tisíce let po smrti mnoho honorářů nepřineslo, jásat však může každý se zálibou ve vzdělanosti!

S pozdějším vznikem snímků, jako je Trója, Král Artuš, Alamo, Alexander nebo 300, je navíc Gladiátor částečně zodpovědný (spolu s Pánem prstenů) i za následující vznik (staro)nového historického filmového žánru! Uctihodný výkon na jeden jediný film…

Jak to všechno začalo, si můžete připomenout už ve čtvrtek ve 20:15, kdy Gladiátor dorazí na Primu...

Chcete vědět víc?

  • V roce 2001 se uvažovalo o natočení Gladiátora 2. Nemělo v něm jít o gladiátorské zápasy, ale o dospívajícího Lucia, který zjišťuje pravdu o svém otci. Russell Crowe se chtěl rovněž zúčastnit a začal tak vymýšlel, jak Maxima oživit. Doopravdy.
  • Snímek je věnován herci Oliveru Reedovi, který ztvárnil roli starého trenéra gladiátorů Antonia Proxima. Reed zemřel při natáčení na infarkt a pozdější digitální úpravy jeho skoro-dvojníka tak, aby si diváci změny nevšimli, vyšly na 3 miliony dolarů.
  • Řada záběrů na Commoda během slavností a v průvodech je inspirována nacistickým propagandistickým dokumentem Triumf vůle.
  • Do hlavní role byli zvažováni i Mel Gibson, Antonio Banderas nebo Hugh Jackman.
  • Snímek je nechvalně proslulý 124 chybami (průměrně jedna na 80 sekund), mezi něž patří propanbutanové láhve v římském povozu nebo koleje od traktoru zanechané na poli...

Mimochodem, věděli jste, že gladiátoři nemuseli být nutně mužského pohlaví?

(lol)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.