Větrové bonbony místo máty do koktejlu mojito? I takové je Prostřeno!

Na jižní Moravě se sejde poslední dobou obvyklá sestava – čtyři ženy a jeden muž. Všichni jsou ještě mladí, někdo je bez práce, někdo na mateřské, Honza stále studuje. A všichni chtějí vyhrát padesát tisíc. Úkol týdne je o něco milosrdnější, než bývá, ale i tak soutěžícím zamotá hlavu.

Na míchané nápoje jim chybějí pomůcky a Lucie zvolí hodně inovativní přístup. Možná by si to měla nechat patentovat – místo máty rozpustí v mojitu větrové bonbony!

Velkým tématem týdne budou vývary a jejich dochucení. S kostkou, či bez? mudrují Jihomoravané, kteří se pobaví u kuželek, projedou na čtyřkolce, čeká je travesti show, ale i vlastnoručně natočený a sestříhaný film na téma Prostřeno!

Dívejte se od pondělí do pátku vždy od 18 hodin na Primě!

Pondělí: Helena (34) vsadí na jednoduchost

Pohodová a kamarádská hostitelka se rozhodla pro jednoduché menu z původních surovin. Jednoduchost chce vyvážit dokonalým provedením, a protože stíhá a jde jí to od ruky, vypadá to v pondělí i na dobrou náladu a příjemnou atmosféru. Helena pečuje o hosty, kterým nabídne biftečky z mletého masa, drůbeží vývar s masem a nudlemi, kuřecí špíz s vařenými brambory a oblohou. Najde se vůbec nějaká výtka? Jak se hostitelka obávala, pro Pavlu je předkrm spíš karbanátek nebo dokonce kus nepříliš ochucené sekané než bifteky. A jediný muž týdne nesnáší cibuli a nemusí kombinaci masa a ovoce, které zde představují brusinky. Špízy jsou obrovské a Honza si musí dát cibuli stranou. Výtečná je domácí tatarka a domácí nudle jsou žluťoučké jako to kuře, z něhož je polévka. V tvarohovém závinu skončí broskve ze zahrady, kde Helena ráda tráví čas se svým synem. A všechno to jídlo od přejícné hostitelky se pěkně natřese při jízdě na čtyřkolce; hosté zapijí povinným frappé.

Úterý: Vendula (27) je trochu mimo

Druhá hostitelka má slabost pro prezentaci jídla, a to jí jde hodně dobře. Vendula, které všichni říkají Vendy, se před časem vrátila ze zahraničí a na ostatní působí, že je tak trochu z jiné planety. Vaří v penzionu svých rodičů, kde i občas přespává, když není v Brně. Ale právě pokojíček s vířivkou a saunou bude tím hlavním důvodem, proč jí holky nevěří, že tady bydlí, a myslí si, že jim Vendy lže. Vendula přiznává, že její kulinářské schopnosti jsou limitované, ale výsledek je nad očekávání. Špekové pralinky (ze sušené šunky) plněné kozím sýrem vypadají báječně a hostitelka si klidně mohla odpustit kytičky na talíři, které stejně nikdo neocení. Pečená (pro Helenu a Lucii až moc růžová) panenka je v listech kapusty s dobrou balzamikovou omáčkou. Chutný je hráškový krém a lehké ananasové carpaccio se zmrzlinou také nevypadá špatně. Dopadne povinný úkol lépe než včera? Jen ta Vendulčina zábava s pokrývkami hlavy není bohužel moc zábavná…

Středa: Pavla (35) má ráda kuřecí

Nezaměstnaná maminka Pavla má určitě ráda kuřecí maso. Jak jinak si vysvětlit, že na předkrm zvolila těstovinový salát s kuřecími kousky na kari, polévkou je kuřecí vývar s domácími nudlemi, zlatým hřebem kuřecí prsa ve švestkové omáčce, kuře není jen v „kaštanech“, což je čokoládový moučník pod belgickým vlivem, protože tam bydlí Pavlin přítel. Pavla je zkušená kuchařka, která nemá ráda mdlé chutě a svoji večeři umí také náležitě ochutit. Dokonce kvůli tomu zalže o své polévce. Ale švestkovou omáčku připraví sama a soupeřům chutná, dokonce i Honzovi. Zábavu nenechá jinak dost věcná hostitelka náhodě a objedná si domů barovou soupravu na míchání nápojů a pro rozveselení publika pozve duo známých, aby předvedli travesti show. Pavlina večeře není vůbec špatná!

Čtvrtek: Lucie příjemně překvapí (29)

Od mladé maminky nikdo moc nečekal. Všichni se bojí, že Lucie bude nervózní, roztržitá, Jan se dokonce obává nějakého výbuchu v kuchyni! Ale zbytečně. Čtvrteční hostitelka je veselá a v pohodě, překvapí příjemně nejen sama sebe, ale i návštěvu. Jako jediná upeče Lucie na předkrm vlastní pečivo – bylinkové uzlíčky, k tomu umíchá domácí pomazánky, v té první je ale příliš česneku. Uvaří hovězí vývar, a hosté se poněkud obávají hlavního chodu – „pálivé huby s bramboráčkem“. „Ani nevijou, co chcou,“ diví se Lucie. Pravda je, že nejprve se bojí, jak to bude pálit, pak si stěžují, že to nepálí. Trojí maso v zeleninové omáčce soupeřům poněkud připomíná hospodské jídlo a tiramisu s karamelovým latté je z pomazánkového másla, což vadí Heleně. Mojito z hnědého rumu a s rozpuštěnými větrovými bonbony má prý takové grády, až se nedá pít, ale jako nápad pobavilo možná víc než hra v kuželky.

Pátek: romantik, masér a sportovec Jan (26) má tah na branku

Soutěživý doktorand Jan se na svůj večer dobře připravil, jen toho místa kolem jeho brněnského stolu kdyby bylo víc. Kdo toužil po rybě, dočká se aspoň u předkrmu, protože se může těšit na filátko z lososa se zapečenými rajčaty s troškou kaše. Pro Helenu nejlepší jídlo týdne. Místo polévky Jan uvaří špagety carbonara, hojně frekventované kuřecí bude v podobě steaku na hlavní chod. Honza umí úhledně krásně krájet, takže zelenina na ratatouille vypadá jako z foodžurnálu a kuchař si pro kontrolu pořídí pro soupeřky selfie s lilkem, cuketou a paprikou – to kdyby mu náhodou nevěřily, že to tak krásně umí sám. Kuřecí prsa mohla být zpracovaná o něco nápaditěji, to však je snad jediná výhrada k hlavnímu chodu. Dobrý je i nugátový dort. A nejsladší ze všeho je hostitelovo WC, za to by se nemusela stydět ani Rosamunde Pilcherová – Jan je velký romantik.

Pokud vás zajímá, kde všude má Honza milostné vzkazy, zda si poradil s povinným úkolem a jak nápaditou a zcela ojedinělou zábavu připravil, určitě se dívejte na Prostřeno! Kdo v Jihomoravském kraji nakonec vyhraje? Nebo bude výherců víc?

Dívejte se od pondělí do pátku na Primě od 18 hodin na Prostřeno!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.