Seriály a filmy

2. prosince 2015 01:00

Iva Kropáčková

Většina řidičů přeplácí havarijní pojistku. Přicházejí zbytečně až o tisíce korun

Rok za rokem cena vašeho auta klesá, ale pojišťovna ji ve smlouvě o havarijním pojištění až na některé výjimky automaticky nesnižuje. Vůz pak máte pojištěný na vyšší částku, než je jeho běžná cena na trhu. Jenže běžná cena je maximum toho, co od pojišťovny v případě nehody dostanete.

Téměř 90 procent řidičů platí stále stejnou částku havarijního pojištění, jako na začátku. Zjistili to experti na pojištění Prima Rádce. Přitom poklesem ceny auta klesá i cena, za kterou lze uzavřít smlouvu o havarijním pojištění. Pohlídáním podmínek smlouvy lze snížit cenu pojistné částky až o polovinu. Cena vozidla určuje, kolik stojí pojištění a každým rokem právě cena auta klesá. Platí tu přímá úměra: Čím je nižší hodnota auta, tím je levnější havarijní pojistka.

Cena auta klesá rychle...

Je logické, že poprvé auto pojistíte na hodnotu vozu, za kterou jste ho koupili. Často se ale stává, že tím je záležitost pro majitele auta vyřízena a každoročně jen čeká na složenku, aby pojistné zaplatil. Pokud ale pravidelně neaktualizuje svoji smlouvu s pojišťovnou, zbytečně pojistku přeplácí. Přitom v případě pojistné události dostane méně, než na kolik si platí. Pojišťovna totiž vyplatí částku vypočtenou s aktuální (obvyklé) ceny vozu. A ta je například už po jednom roce nižší zhruba o dvacet procent. Po deseti letech je pak cena nižší o víc než polovinu. Pokud tedy svoji smlouvu pravidelně neaktualizujete, dáváte nakonec peníze do kapsy pojišťovny za to, co v případě pojistné události stejně nedostanete...

DOPORUČUJEME:>>> Srovnání havarijního pojištění Pojištění se slevou až 75 % <<<>>> Srovnání povinného ručení Pojištění se slevou až 75 % <<<

Za 5 let tisíce korun

Nejvíc drží cenu automobily nižší a střední třídy v základní výbavě, nejméně naopak luxusní vozidla s nadstandardní výbavou. Nejluxusnější auta umí během prvního roku ztratit z původní cenovky klidně i polovinu. Pokud jde o značku, na českém trhu je největším držákem hodnoty Škodovka. Obecně se největší zůstatkovou hodnotou pyšní německé, francouzské a japonské značky, nejmenší korejská a italská auta. Pokud jde třeba o Škodu Octavia (2.0TDI), v případě neaktualizování smlouvy by řidič mohl podle našich propočtů za pět let pojištění zbytečně zaplatit až 11 tisíc korun navíc, než kdyby smlouvu pravidelně aktualizoval. U Škody Fabia (1.2HTP) je tam úspora za pět let téměř 2 500 korun, když se bude klient pojišťovny o smlouvu zajímat.

Jak postupovat v průběhu let?

Nejvýrazněji klesá cena nového auta. V prvních dvou letech si tedy smlouvu o havarijním pojištění nechte pojišťovnou přepočítat vždy po roce. V dalších letech stačí aktualizovat smlouvu každé dva roky.

CHCETE VĚDĚT VÍC? Tady najdete VŠE důležité o AUTOPOJIŠTĚNÍ

– vše o pojistkách na auto

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

Tipy, jak ušetřit ještě na havarijním pojištění

Na havarijním pojištění, které ochrání váš vůz proti živlům, havárii, odcizení a vandalismu, ušetříte, pokud ho uzavřete spolu se zákonným povinným ručením. Dostanete slevu a bonusy z povinného ručení budou uplatněny i na havarijní pojištění. „Například havarijní pojištění spolu s povinným ručením pro novou Škodu Fabii 1.2HTP v ceně bezmála čtvrt milionu korun, pořídí průměrný řidič na internetu za 3 234 korun/rok, pojištění na pět let starý vůz ho pak bude stát zhruba o třetinu méně“, říká Zdeněk Novák, finanční odborník Prima Rádce. Další praktické informace o tom, jak nastavit havarijní pojištění včetně srovnávacích tabulek úspor (nejen u aktualizování smluv), najdete i v tomto článku:

Potřebujete najít nejvýhodnější autopojistku na trhu? Nebo máte problémy s pojišťovnou, nevíte si s něčím rady? Zeptejte se našich finančních odborníků, poradí vám. Pro soukromý dotaz je můžete kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo napište na info@prima-radce.cz či volejte číslo 810 811 812. Obecné dotazy vám zodpovíme i ve veřejné finanční poradně k pojištění: PORADNA - POJIŠTĚNÍ. Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.