Seriály a filmy

6. ledna 2014 15:29

Markéta Zídková

Vše, co jste nevěděli o Myšlenkách zločince a chtěli jste se dozvědět

Je to kultovní záležitost, která, jak už to tak bývá, si našla tisíce fanoušků, ale i ocelové řady kritiků – seriál Myšlenky zločince. V úterý nám opět poběží na Primě ve 22.50. Tady pár zajímavostí.

Již devátým rokem brázdí vody amerických i evropských televizních kanálů seriál o profilování pachatelů Myšlenky zločince. Za tu dobu si získal statisíce fanoušků a má na kontě stovky dílů s těmi nejzapeklitějšími kriminálními případy. Dříve než se jako každé úterý s vyšetřovateli speciálního útvaru pustíte do pátrání, mrkněte na pár zajímavostí o tomto seriálovém fenoménu. Věděli jste o nich?

Životní příležitost

Pro většinu osazenstva hlavních úloh, včetně aktuálního složení týmu, je účinkování v Myšlenkách zločince prozatímním vrcholem jejich herecké kariéry. Slávu přinesly například Andree Joy Cook, Mathewovi Gray Gublerovi i Shemaru Mooreovi.

Naopak představitel Aarona Hotchnera Thomas Gibson se proslavil už dříve v Chicago Hope. Tam měl jednu z ústředních rolí i Mandy Patinkin alias vyšetřovatel Jason Gideon (ze seriálu už odešel). Ten se zároveň do paměti diváků zapsal účinkováním ve snímku Yentl, kde si zahrál přítele Barbry Streisand, nebo v osmdesátkové kultovce Lebkouni.

Za vším hledej realitu

Celý seriál i hlavní postava Jasona Gideona jsou inspirovány skutečným vyšetřovatelem a týmem FBI. V každém dílu je i citát nějaké známé osobnosti.

Pod palbou kritiky

O tom, že jsou Myšlenky zločince poutavý a co do metodiky dopadení zločinců poměrně originální počin, není pochyb. Nicméně kvůli syrovosti některých dílů tvůrci čelili drsné palbě kritiky. To byl i důvod, proč seriál opustil právě Mandy Patinkin – byl prý příliš „ničivý“ pro jeho duši.

Je tedy otázka, zda to byl ten pravý důvod, protože vzápětí začal stíhat teroristy v seriálu ve Jménu vlasti a v osmé řadě se dokonce do Myšlenek zločince vrátí!

Kritice navzdory seriál svou laťku nesnížil – důkazem je, že i podzimní premiérová devátá série odstartovala pátráním po sériovém vrahovi se zálibou v kanibalismu.

I ten úterní díl bude drsný. Hotchnerův tým bude pátrat po trýznitelích chlapce drženého v řetězech.

Myšlenky zločince v úterý ve 22.50 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.