Seriály a filmy

19. července 2013 09:59

Markéta Zídková

Vtip, napětí a hlavně Robert Redford ve skvělém snímku Slídilové

Kdo nakonec vyhraje? To se ukáže až na samotném konci vynikajícího amerického filmu Slídilové (1992). Stejně jako u všech špionážních konspiračních thrillerů, i tady musí ten nejlepší myslet vždy několik tahů dopředu. A mít smysl pro humor. Nechte se pobavit dnes večer od 22.20 na Prima family.

Skupině expertů, kteří se specializují na testování bezpečnostních systémů a zabezpečení počítačů, šéfuje Martin Bishop (Robert Redford). Za mlada býval hackerem, ale teď už o oplétačky se zákonem nestojí.

Až jednoho dne ho osloví dva agenti z Národní bezpečnostní agentury. Zatlačí na něj, protože znají jeho pravou identitu. Chtějí, aby jim dodal „černý box“, na kterém pracuje matematik Dr. Janek. Tvrdí mu, že Janek pracuje pro Rusy a oni ho musejí zastavit. Jako odměnu slíbí Bishopovi jednou provždy čistý trestní rejstřík.

Film pro ty, co…mají rádi plány v plánech jiných plánů alias příběhy plné hádanek a konspirace, při kterých si musejí lámat hlavičky– ocení hotovou hereckou hvězdokupu. Pozor! Nikdo tu nepřehrává ostatní. To si režisér Phil Alden Robinson opravdu dobře pohlídal– uvítají scénář s neotřelou zápletkou plný vtipných, precizně napsaných a inteligentních dialogů.

A tak se parta „Slídilů“ ze sanfranciské firmy pustí do akce. Bishopovy kolegy bezchybně hrají Sidney Poitier jako bývalý důstojník CIA Donald Crease, Dan Aykroyd jako kospirační teoretik a technik přes elektroniku Darryl „Mother“ Roskow, River Phoenix jako mladý počítačový génius Carl Arbogast a David Strathairn jako slepý telefonní specialista Erwin „Whistler“ Emory.

Typický hacker je uhrovitý kluk, co žije u mamky

Ovšem poté, co se Bishop a jeho lidé dostanou k „černému boxu“, dojde jim, že se stali obětí jedné velké intriky falešných agentů.

Černý box je totiž speciální zařízení na dekódování a nabourávání všech dostupných počítačových systémů. Bishopa a jeho muže pro svůj plán zneužil bohatý a vlivný padouch jménem Cosmo (výborný Ben Kingsley). Ten chce pomocí černého boxu destabilizovat světovou ekonomiku, vyvolat anarchii, dostat se k penězům a moci. Ukáže se, jen tak mimochodem, že zrovna Martin Bishop nemá tu čest s Cosmem poprvé, ale dobře ho zná. Kdo koho nakonec převeze a napálí?

VySlídili jsme, že:

– Říká se, že jde o poslední film, kde bylo všechno tzv. uvěřitelné, nic se nemuselo dodělávat pomocí triků a zahrál si tu i nejrychlejší počítač své doby (vlastní ho zlý Cosmo).

– Samozřejmě dnes se může právě technická stránka filmu jevit mírně zastarale – od natočení uplynulo 21 let.

Slídilové měli obrovský úspěch, celosvětově vydělali 105 milionů dolarů.

– Nejmladší z party Slídilů, talentovaný herec a muzikant River Phoenix, který začínal hrát v 9 letech, zemřel rok poté, co šli Slídilové do kin – na předávkování drogami. Další z dětských hvězd, která neustála slávu Hollywoodu a přerod do dospěláka?

Komediální špionážní thriller Slídilové: Skvělá zábava na páteční večer, ve 22.20 na Prima family!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.