Seriály a filmy

12. května 2015 01:00

Iva Kropáčková

Vy, vaše děti a atopický ekzém: PŘEHLED, co (ne)jíst, oblékat i nabídka pojišťoven

Atopický ekzém. Trápí stále více lidí. Hlavně u malých dětí se jedná o nepříjemnost, která umí převrátit naruby běžné fungování rodiny. Je třeba hlídat, jaké jídlo končí v nákupním košíku, pečlivě vybírat oblečení, boty i drogerii, omezení nastává i při cestování...

Aktualizováno 2. února 2016 (o aktuální termíny pojišťoven) - Atopický ekzém je celosvětově rozšířené onemocnění. Pekelně svědí, je nevyzpytatelný a omezuje v řadě běžných činností. V České republice jím trpí asi 10–15 procent lidí, nejvíc trápí děti, začíná se projevovat už v kojeneckém věku. V případě miminek je ale často vidina na uzdravení nebo velké zlepšení do zhruba 10 let věku vysoká. Často se ale stane, že z takových dětí vyrostou například pyloví alergici. Právě teď na jaře, kdy všude létá pyl, se ekzémy postiženým lidem mohou zhoršovat. Nicméně vždy je vhodné dodržovat doporučené zásady lékařů, které by měly pomoci komplikace zmírnit a postupně (v tom lepším případě) odstranit. Připravili jsme přehled, co ekzematikům kupovat i jak využít výhody, které nabízejí zdravotní pojišťovny.

VYDĚLÁVEJTE NAKUPOVÁNÍM. S kreditkou to jde. Získáte slevy, bonusy, až 2 % z každého nákupu zpět. Srovnání kreditních karet online na Prima RádciJaké (ne)kupovat jídlo pro "atopika"?

Právě nesnášenlivost některých potravin může být příznakem a spouštěčem ekzému. Vhodnější by bylo spíš uvést, co nekupovat dětem i dospělým, pokud je trápí atopický ekzém. Ovšem názory odborníků se někdy docela liší, někteří dietu doporučují, podle jiných je zbytečná. Nejdůležitější ze všeho je potraviny, hlavně nové, opatrně vyzkoušet. Více opatrní byste měli být u obecně alergizujících potravin a stravy, která dráždí (citrusy a jiné exotické ovoce, jako je zejména kiwi nebo ananas. Zhoršit zdravotní stav může i čokoláda, koření, ryby, ořechy, mléko, sója.

Jsou ale potraviny, které lze ekzematikům více doporučit, tyto potraviny by se měly konzumovat, zvlášť při nařízené (dočasné) dietě:

  • Místo běžného pečiva kupujte rýžový či kukuřičný chléb, na něj můžete namazat domácí džem (resp. výrobek bez přidaných konzervantů).
  • Jako přílohy vybírejte rýži, brambory a bezlepkové těstoviny.
  • Pokud jde o maso, kupujte hovězí, vepřové, kuřecí (ryby pouze po schválení lékařem). Maso byste pak měli připravovat na sádle, popř. na rafinovaném slunečnicovém oleji. Neměli byste používat rostlinné tuky.
  • Zeleninu a ovoce upravujte tepelně (dušení, kompot). Zdroj: http://www.dermatologiepropraxi.cz

Oblečení a hračky

Oblečení, které přichází do přímého styku s kůží, by mělo být ze 100% lehké a prodyšné bavlny. Velice praktické na noční škrábání u malých dětí jsou pyžama, která mají uzavřené rukávy. Vyrábějí se speciálně pro takto nemocné děti. Další možností jsou bavlněné rukavičky. Posloužit mohou i starší ponožky.

Pokud jde o hračky, nedoporučují se moc plyšové hračky, ve kterých se drží roztoči a mohou také dráždit kůži mechanicky. Vhodnější jsou látkové hladké hračky, které lze také snadno vyprat, nebo plastové či z hladce opracovaného dřeva.

Péče o oblečení

Lékaři doporučují kupovat speciální prací prostředky šetrné k pokožce bez barviv a parfémů. Dostanete je většinou v obchodech se zdravou výživou či v některých drogeriích. V každém případě byste měli prát prádlo na delší program s dostatečným mácháním. Prádlo je vhodné i vyžehlit.

Cestování k moři – Léky a pojištění

Na řadu kožních problémů lékaři doporučují moře a mořský vzduch. Ideálně alespoň tři týdny. Pokud pojedete, nezapomeňte s sebou vzít všechny léky, které užíváte vy nebo dítě včetně kortikoidní mastičky. A při sjednávání cestovního pojištění o onemocnění informujte pojišťovnu, která vás pojistí podle individuální potřeby. Chronické nemoci bývají ve výlukách a případné lékařské ošetření související s atopickým ekzémem by vám nemuselo být proplaceno. Více v článku Chronicky nemocní a moře? Pozor na výluky v pojištění

Ozdravné pobyty – Nabídka zdravotních pojišťoven

Ozdravný pobyt u moře (nebo na horách) by vám mohla pro dítě alespoň zčásti zaplatit i vaše zdravotní pojišťovna. Pojišťovny tyto pobyty pravidleně organizují nejen pro děti s alergiemi či atopickým ekzémem. Žádost na pojišťovnu posílá pediatr (případně alergolog či kožní lékař vašeho dítěte) spolu s lékařskou zprávou o zdravotním stavu malého pacienta. U většiny pojišťoven už je možné, resp. vhodné dítě přihlásit. Není ale jisté, že vaše dítě bude do programu vybráno. Kapacita je omezená a přednost mají ty děti, které pobyt potřebují nejvíc. Už teď jsou některé termíny plně obsazeny. Pobyt pojišťovny většinou nehradí celý, počítá se s určitou finanční spoluúčastí rodičů. Budete-li s dítětem chtít jet jako doprovod, cestu si hradíte celou ze svého.

PŘEHLED POJIŠŤOVEN A JEJICH POBYTY

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna – Přihlášku lze podat do 30. dubna 2016. Letos se během letních měsíců jede k moři do Černé hory nebo na Slovensko do Tater na 14 dní. Určeno pro děti ve věku 8–15 let. Více Ozdravný pobyt ČPZP

Odborová zdravotní pojišťovna – Přihlášku lze podat do 31. března 2016. Jezdí se k moři do Chorvatska. Určeno pro děti ve věku 7–15 let. Platí se spoluúčast. Více Ozdravný pobyt OZP

Revírní bratrská pokladna – Podání přihlášek do 1. dubna 2016. Jezdí se k moři do Černé hory nebo na Slovensko. Více Ozdravný pobyt RBP

Vojenská zdravotní pojišťovna – Přihlášku lze podat do 30. dubna 2016. Místa pobytu: moře v Černé hoře nebo hory v Beskydech. Určeno pro děti ve věku 7–18 let. Více Ozdravný pobyt VOZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna – V rámci programu Mořský koník se létá do Řecka k Egejskému moři. Určeno pro děti ve věku 6–18 let. Přihlašování možno do naplnění kapacity, ještě jsou volná místa. Rodiče hradí finanční spoluúčast ve výši 1/3 ceny. Více Ozdravný pobyt VZP

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR – Podání přihlášek do 15. února 2016. Jezdí se do Řecka. Více Ozdravný pobyt ZPMV

Alternativní tip navíc

Na potírání ekzému můžete zkusit i sedmikráskový sirup. Ten si můžete v sezóně pak vyrobit snadno doma. Sedmikrásky mají i protizánětlivé účinky. Postup najdete v následujícím článku:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Zdroj fotografií: Thinkstock

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.