Rudolf Hrušinský chytá úchylného vraha: Po stopách krve je opravdová česká kvalita

Kdyby tenhle film natočili v roce 1969 Američani místo Čechů, byl by známý všude po světě. Takhle je známý jen u nás, ale to mu na kvalitě samozřejmě nic neubírá. Možná právě naopak. Přesvědčte se v sobotu ve 21.45 na Primě.

Jestli jste fandové kriminálního žánru, přijdete si v sobotu večer opravdu na své. Sadistický vrah, úchvatně temná atmosféra a hvězdné herecké obsazení. No řekněte, kdo by odolal?

Podívejte se na upoutávku k detektivce Po stopách krve:

Strach (1963), Vrah skrývá tvář (1966) a Po stopách krve (1969); tolik úplná detektivní trilogie režiséra Petra Schulhofa v hlavní roli se sympatickou dvojicí vyšetřovatelů Kalaš - Varga (Rudolf Hrušínský a Radoslav Brzobohatý). V případu sexuálně úchylného vraha se s nimi setkáváme potřetí a k lítosti všech i naposled. I když "po stopách krve" se tu vlastně vydává již jen půlka oblíbeného vyšetřovatelského dua. Major Kalaš musí tentokrát případ vyřešit bez svého partnera, ale o to rychleji. Sadistický vrah dětí má totiž na svědomí životy již dvou chlapců a pátrání po něm stále nepřináší žádné výsledky...

Česká kinematografie v 60. letech

Po stopách krve je dokladem toho, na jak vynikající úrovni byla československá kinematografie v šedesátých letech minulého století a také, že napínavé thrillery šly Petru Schulhofovi přinejmenším stejně dobře (ne-li lépe) než komedie. Pravidlo, že filmové dvojky a trojky nikdy nedosáhnou kvality prvních dílů, zde tvůrci postavili na hlavu, a pochvala jim patří i za to, jak si poradili na tu dobu s tabuizovaným tématem.

Černobílá detektivka s krásně tísnivou atmosférou vás doslova přivrtá k obrazovkám a od druhé vraždy, kdy se to rozjede na plný plyn, zapomenete, že se vám chtělo na záchod, či že jste se chystali do kuchyně pro brambůrky, bude vás zajímat už jen, kdo je vrah!

Věděli jste, že...

  • V Československé filmové databázi (CSFD) má snímek nebývale vysoké hodnocení - celých 84 %.
  • Režisér filmu a scenárista v jedné osobě Petr Schulhof nebyl žádným filmovým elévem. Vedle této zdařilé kriminální trilogie má na svědomí třeba i komedie Bohouš (1968), Zítra to roztočíme, drahoušku (1976), Já to tedy beru, šéfe (1977), Já už budu hodný, dědečku (1978) a mnoho dalších. V letech 1957 až 1982 stihl natočit necelé čtyři desítky filmů a na svém kontě má i tvorbu dokumentární.
  • Petr Schulhof se narodil v Berlíně v roce 1922 a zemřel ve věku 63 let v Praze. Mnozí považují Po stopách krve za jeho vrcholný filmový počin.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.