Seriály a filmy

1. dubna 2016 00:20

Iva Kropáčková

Vyhazujeme kila potravin. EU chce nařídit do každé domácnosti slepice (apríl)

Venkovská klasika do každé rodiny. Jedině tak se podle nejnovějšího návrhu zabrání plýtvání jídlem. Přebytky z kuchyně totiž elegantně zlikvidují slepice a ještě vám přinesou spoustu dalších výhod.

Evropská unie přišla s revolučním řešením. Kvůli dlouhodobému a stále aktuálnímu problému plýtvání jídlem se rozhodla k zásadnímu kroku. Do několika let by mělo být v členských státech unie pro domácnosti povinné vlastnit minimálně jednu slepici. Například každý Čech má podle průzkumů ročně vyhodit 80 kilogramů jídla. Před dvěma lety dokonce byli Češi vyhlášeni největšími plýtvači v Evropě, měli vyhodit až třetinu potravin. Proto nejnovější evropské nařízení vítá i většina našich politiků. Nicméně slibují, že domácnosti, které prokážou, že jídlem naopak neplýtvají, prý budou moci zažádat o výjimku a chování slepic pro ně bude jen dobrovolné.

Jaká budou pravidla?

Kolik slepic by v takové domácnosti mělo být, odborníci ještě propočítávají. Pravděpodobně se stanoví koeficienty a ty se budou násobit rozsáhlosti plýtvání dané domácnosti, které budou přísně sledovány. Stejně tak ještě zákonodárci nemají jasno v tom, jak vyřešit dostatek prostoru pro slepice v malých bytech bez balkonu, které by mohly spadat do kategorie klecového chovu. Tito majitelé budou mít jasnou nevýhodu oproti lidem, kteří bydlí v rodinném domě se zahradou (ti prý navíc budou moci získat i dotaci na chov vepřů za účelem minimalizování kuchyňských přebytků). Podle prvních informací bude lidem v panelácích a bytových domech doporučeno obětovat část zelených vnitrobloků či přilehlých parků slepicím. Podle jiné normy EU jsou například na jednu slepici ve velkochovu povinné čtyři metry čtvereční venkovního výběhu. To lze dobře aplikovat i na chovy v domácnostech.

Spousta výhod...

Cena za jednu slepici se pohybuje od 100 do 300 korun. Ač by se vám to možná mohlo zdát neuvěřitelné, řada odborníků včetně psychologů v tomto evropském nařízení spatřuje hodně výhod. Které to jsou?

Spotřebování zbytků z kuchyně

To, kvůli čemu se všechno chystá. To je jedna velká výhoda. Budete mít dobrý pocit, že nic nevyhazujete. Možná se díky tomu naučíte být i šetrnější. Ale pokud se vám skutečně nebude chtít už dojídat to, co zbylo (protože přejídat se není rozhodně zdravé pro váš organismus), s klidným srdcem nakrmíte svoji slípku, která se vám ještě odvděčí...

Vlastní čerstvá vejce

Tohle určitě oceníte. Pravidlený přísun kvalitních domácích vajec. Jedna slepička snáší obvykle jedno vejce denně. A budete-li mít slepic více, zásoby čerstvých vajec by měly být dostatečné pro všechny členy domácnosti.

Psychologický efekt

Slepice může být jako další člen rodiny. Prostě domácí mazlíček. To ocení nejen děti. Podívejte se, jak pozitivní vliv může být chov slepiček pro lidi. Oblíbila si ji americká herečka Tori Spelling i dcera Michaela Jacksona.

Ekologické a levné hnojivo z trusu

A jsme u dalších úspor. Slepičí trus je velmi vydatné a naprosto ekologické hnojivo, kterým můžete zkvalitnit půdu, v níž roste zelenina i bylinky. Nicméně, čerstvé slepičince jako hnojivo nepoužívejte kvůli vysokému obsahu dusíkatých sloučenin. To by mohlo rostliny popálit. Slepičí trus ideálně usušte a poté roztlučte. Pak už můžete na zahrádce či do květináčů přidávat.

Nevýhody chovu slepic v domácnostech

Při chovu slepic, stejně jako u jiných domácích mazlíčků, je nutná pravidlená kontrola veterinářem a případné očkování...

APRÍLOVÝ ČLÁNEK :-)

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.