Seriály a filmy

24. listopadu 2016 00:05

Iva Kropáčková

Vyúčtování energií má být přehlednější. Klíčové informace ale stále chybějí

Od prvního července platí nová vyhláška Energetického regulačního úřadu, která upravuje vyúčtování elektřiny, plynu, tepla a souvisejících služeb dodávky energií. V praxi by měla přinést větší přehlednost v účtech, za co odběratelé svým dodavatelům platí. Co všechno ve vyúčtování najdete?

Nová vyhláška nařizuje dodavatelům energií svým klientům zasílat spolu s ročním vyúčtováním i přehled základních informací o spotřebě a platbách za zúčtovací období. Jejím cílem má být zpřehlednění vyúčtování a umožnit zákazníkům srovnat si výhodnost své smlouvy o dodávce energií s jiným produkty na trhu. „Již dříve měli lidé možnost požádat svého dodavatele o takzvané zúžené vyúčtování, které obsahuje údaje o spotřebě energie, o výši uhrazených záloh, datu jejich splatnosti a o výši přeplatku nebo nedoplatku. Vyhláška však poskytovat tyto informace stanovuje nyní automaticky,“ říká analytička trhu s energiemi Prima Rádce Veronika Balšánová.

DOPORUČUJEME>>> Chcete ušetřit za energie? Najděte si nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny a/nebo plynu. Srovnání cen ENERGIÍ s možností sjednání online

Informace důležité k cestě za úsporou

Mít všechny informace je nutné, aby mohla domácnost změnit dodavatele energií a ušetřit. Pokud byste chtěli změnit dodavatele kvůli zajímavé nabídce, potřebujete například EAN kód identifikující odběrné místo, sjednaný produkt a distribuční sazbu nebo hodnotu proudového jističe před elektroměrem. „Všechny tyto údaje jsou nutné pro cenové srovnání různých dodavatelů, pokud zákazník o změně uvažuje. Je skvělé, že nyní je budou odběratelé dostávat přímo se svým vyúčtováním,“ dodává Balšánová.

Klíčové informace ale budou chybět

Součástí nové podoby vyúčtování se ale nestane klíčová informace, kterou lidé potřebují, pokud se rozhodnou dodavatele změnit – totiž to, zda mají sjednanou smlouvu na dobu neurčitou nebo určitou a kdy jim závazek končí. „Toto lidé zjistí přímo ve svých smlouvách,“ říká Balšánová. Podle ní dodavatelé nově ale musí zajistit, aby se zákazník dostal i k údajům, které na svém vyúčtování nenajdou, protože v minulosti požádali o zasílání takzvaného zúženého vyúčtování. Přístup k údajům neuvedeným na zasílaném vyúčtování lze zajistit třeba zřízením internetového zákaznického účtu. Navíc někteří dodavatelé ale dělají všechno pro to, aby vám třeba datum ukončení dodávek (tedy velmi důležitou informaci) sdělit nemuseli, čímž porušují zákon. Například ve Velké Británii je standard, že datum ukončení dodávek na vyúčtování najdete. "My tam to datum nemáme proto, že nám ho neodsouhlasila legislativní rada vlády," komentuje mluvčí Energetického regulačního úřadu Vladimír Černý. Podrobně čtěte zde: Někteří dodavatelé energií porušují zákon, brání lidem odejít za lepším. Co dělat?

Co musí obsahovat vyúčtování?

  • Na první straně faktury za energie zákazníci najdou zjednodušené vyúčtování. Například v případě elektřiny půjde o celkovou spotřebu, počáteční a konečný stav elektroměru nebo celkovou částku, kterou domácnost za energie zaplatila.
  • Odběratelé se konečně dočkají i průměrné ceny za kilowatthodinu, která dosud na faktuře uvedena nebyla.
  • Další stránky faktury za elektřinu, resp. zemní plyn zůstanou tak, jak je dosud známe. Budou odděleně účtovat spotřebu za distribuci, obchodní složku ceny, zahrnou poplatek za výši jističe nebo příspěvek na obnovitelné zdroje.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima RÁDCE. Přidejte si nás...

Sdílejte článek
Štítky energie ERÚ

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.