Westernový večer s oskarovým Sidney Poitierem v klasice Buck a kazatel

Naladili jste se na letní westernovou vlnu televize Prima family? V tom případě si nenechte ujít v neděli večer ve 20.15 klasiku Buck a kazatel.

Filmový western Buck a kazatel je zasazen do období po roce 1860, tedy po skončení občanské války v Americe.

Jeden z důsledků války severu proti jihu bylo osvobození černošských otroků, kteří pracovali hlavně na bavlníkových plantážích na jihu USA.

A právě tisíce čerstvě svobodných Afroameričanů se rozhodlo najít si své místo na slunci. Místo, kde by mohli začít žít důstojný život. Jejich cesta vedla často na nebezpečný západ.

Tohle vás pobaví:– Výborná závěrečná přestřelka ve skalách– Pořádně naštvaný šerif– Nečekaná dohoda s indiány– Komediální přepadení banky– Klasické putování vozové kolony, na kterou útočí banditi– Hašteření hlavních tahounů filmu – čestného Bucka a podvodníčka kazatele

Bývalý důstojník Buck (Sidney Poitier) se jednu takovou kolonu bývalých otroků směřujících na západ snaží ochránit.

Pro svoji bezbrannost a nezkušenost se osvobození otroci stávali snadnou kořistí. Banditi je okrádali, vraždili a nutili vrátit se na jih, protože na plantážích chyběla levná pracovní síla.

Jenže to, že se odvážný Buck a jeho žena Ruth (Ruby Dee) snaží koloně osvobozených otroků pomáhat, je trnem v oku bílému banditovi DeShayovi (Cameron Mitchell) a jeho hrdlořezům.

Ti na cestující opakovaně útočí a snaží se Bucka zbavit. Jenže po Buckovi jde ještě někdo jiný – potulný kazatel, tedy spíše podvodníček (Harry Belafonte). Buck mu totiž ukradl koně a jídlo.

Toho využije DeShay a kazateli slíbí vysokou odměnu za Buckovo dopadení. V honbě za penězi zajmou kazatele indiáni. A když ho Buck zachrání, stane se postupně z obou mužů skvělá dvojka. Kazatel se navíc při nočním útoku na kolonu přesvědčí, jak brutální dokáže DeShay a jeho banda být. A rozhodne se Buckovi, Ruth a celé koloně v průjezdu nebezpečným územím pomoct…

Možná jste nevěděli, že:

  • Film má všechny prvky pravého nefalšovaného westernu. Ale hlavní hrdinové jsou trochu netypicky tmavé pleti.
  • Legendární Sidney Poitier, který hraje klaďase Bucka, film zároveň režíroval.
  • V roce 1972, kdy film vznikl, šlo o jeden z prvních snímků režírovaných tvůrcem afroamerického původu

Na western Buck a kazatel se podívejte v neděli ve 20.15 na Prima family.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.