Seriály a filmy

9. června 2019 21:37

Z Vinnetoua a Old Shatterhanda se stanou pokrevní bratři. Co na bratrství herce rozesmálo?

První červencové pondělí patří na Primě nesmrtelnému příběhu z pera Karla Maye o apačském náčelníkovi a bojích na Divokém západě mezi indiány a bandity. Užijte si prázdniny s filmovou klasikou v pondělí od 20.15 na Primě.

Vinnetou vás vrátí do dob, kdy spravedlnost byla stejně tvrdá jako pěst. Do doby, kdy Texas žije výstavbou pacifické železniční dráhy. Ta má procházet územím indiánů, což samozřejmě nenechává v klidu bandity pod vedením „kápa“ Santera, kteří si chtějí přilepšit o apačské zlato. Nedaří se jim ale ani násilnou cestou zjistit, kde se poklad nachází.

Tragické vyjednávání

Jak zjišťuje mladý inženýr, který do USA přijel z Německa, aby zde pomáhal se stavbou železnice, někdo pozměnil jeho plány projektu tak, že Apače výrazně poškozuje. Nemá proto nic proti tomu se s Apači sejít, dojednat smír a obnovit původní plán projektu. Vše ale skončí tragicky: dva hlavní zástupci Apačů, Vinnetou a Klekí-petra dopadnou neslavně. Klekí-petra umírá rukou bandity Sandera, Vinnetou je zajat a předán nepřátelskému kmeni indiánů Kiowům. Německý inženýr Old Shatterhand může celé situaci jen přihlížet…

Podívejte se na televizní upoutávku:

Rozhodne se ale Vinnetoua vysvobodit ze zajetí. To se mu povede, nicméně indiánský náčelník Vinnetou je stále přesvědčen, že Old Shatterhand není ani jeho přítelem, ani přítelem Apačů, za kterého se prohlašuje. Povede se Old Shatterhandovi Vinnetoua přesvědčit o svém přátelství a získat srdce jeho sestry Nšo-či?

Na legendárního Vinnetoua se dívejte v pondělí ve 20.15 na Primě.

6 zajímavostí o filmu Vinnetou

  1. Karla Maye sice proslavily příběhy o Divokém západě, do Ameriky se poprvé podíval ale až v roce 1908, kdy už jeho romány dávno získaly na věhlasu.
  2. Román Vinnetou napsal Karl May ve vězení, kde „seděl“ kvůli drobným krádežím. Byla to vězeňská knihovna, kde nabyl znalosti o indiánech.
  3. Postava Vinnetoua má reálný předobraz v apačské náčelníkovi Cochisem, který taktéž udržoval dobré vztahy s bělochy a s mnohými z nich jej pojilo velké přátelství.
  4. Scénka s pokrevním bratrstvím je sice ve filmu vážná, na „place“ ale bylo veselo. Celá scénka připadala Briceovi (Vinnetou) i Barkerovi (Old Shatterhand) tak vtipná, že vždy při vyslovení oslovení bratře vybuchli ve smích.
  5. Celý film se stihl natočit za pouhých 70 dní v několika lokalitách, zejména v průsmyku Mali Alan, na Grobničko Polje, na řece Zrmanja u Obrovacu a na vodopádech řeky Krky u Skradinu. (Více o místech, kde vznikaly scény z Vinnetoua.)
  6. Rozpočet filmu dosáhl tří milionů marek, což byla velká suma, nicméně tvůrcům se vklad mnohonásobně vrátil.

Co způsobilo, že se Vinnetou, románová postava z příběhů Karla Maye, stal německým lidovým hrdinou? Proč se každý rok tisíce Němců převlékají za indiány? Na tyto otázky se ptá rodilý kanadský indián v poutavém kanadském dokumentu, který si celý můžete přehrát online v archivu iPrima.cz:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.