Seriály a filmy

28. ledna 2016 01:15

Iva Kropáčková

ZAMYŠLENÍ: Peníze nejsou vše?! aneb 7 věcí, které si za ně nekoupíte

Koupit lze dnes už téměř cokoliv. Ano, téměř. Všechno ne. Jsou i věci, které si koupit nemůžete, a pokud je nemáte, může být váš život chudší, i s miliardami na kontě.

Peníze až na prvním místě? Je to tak, s tím nic neuděláme. K někomu přicházejí snáz, někdo musí tvrdě dřít a někdo ani šanci vydělávat zrovna nemá. Přesto peníze potřebujeme všichni, alespoň na zajištění základních potřeb. Ano, má smysl chodit do práce, mít měsíční příjem, šetřit, spořit, investovat, abychom měli kde bydlet, byli zajištěni na stáří, měli možnost něco zažít, mít co jíst, vychovat děti atd., atd. Při té spoustě věcí, které potřebujeme, nebo máme možnost a chceme financovat, ale (naštěstí) stále existují i věci, které jsou v životě důležitější, než nejmoderněji zařízený dům nebo luxusní kabelka či auto, ale za peníze je rozhodně nekoupíme a nikdo nám je nemůže ukrást. Souhlasíte?

1. Zdraví

Peníze neumí vyléčit nemoci nebo zabránit smrti. Zdraví je to nejdůležitější, co máme. Ano, za to, že chceme být zdraví, peníze sice utrácíme, platíme za doktory, léky, posilovnu, zdravější potraviny. Obecně je ale zdraví to, co prostě nemusí ani peníze zachránit. Ve chvíli, kdy selže srdce nebo páteř, nemusí ani miliony korun pomoci. I zhoubný nádor v nevyléčitelné fázi díky úplatku nezmizí. A mimochodem, říká se, že materialisticky založení lidé jsou méně šťastni a ti, co chtějí mít víc peněz, jsou i víc nemocní...

2. Uznání a respekt

Peníze můžou vyvolat jen falešné uznání od druhých lidí. Je-li boháč zlý a lhostejný vůči ostatním, nebudou si ho nikdy upřímně vážit.

3. Fungující a jednotná rodina

Penězi musíme a chceme zajistit bydlení i zážitky pro rodinu, to je logické. A rozhodně neříkáme, že bohatí lidé nemají fungující rodinné vztahy. Nicméně, pokud jsou v rodině neshody (a často právě kvůli penězům), ani samotné peníze je zřejmě vyřešit nedokážou. Navíc, například malé i dospívající děti potřebují rodiče. Pokud se ale rodiče honí od brzkého rána do pozdního večera za penězi, i když jich už mají dost a možná ještě víc, je možné, že děti (či partner/ka) trpí. Určitě je vhodné najít rovnováhu mezi pracovním životem (který je ovšem stejně důležitý, nejen pro zajištění rodiny, ale i osobní rozvoj) a rodinným.

4. Láska

Lze zaplatit za sex, lze se vdát či oženit za peníze, lze kvůli penězům lásku předstírat. Ale pokud někoho nemilujete doopravdy, sami asi víte, že si váš upřímný cit koupit nemůže.

5. Životní zkušenosti a dovednosti

To, co se naučíme a prožijeme, je jen naše, to je naše bohatství. Můžeme si sice koupit kurzy, zaplatit učitele, ale snahu se něco naučit nekoupíme. Musíme opravdu chtít se něco naučit, zkoušet, testovat, mít sílu prohrávat a znovu jít za svým cílem. Penězi si zaplatíme možnost něco umět či vyzkoušet, ale bez toho, aniž bychom vyvinuli nějaké úsilí a vůli, ke zdárnému konci dojít nemusíme.

6. Čas

Všichni asi známe citát, že čas jsou peníze. Ano, náš čas je drahý a v jistém slova smyslu si čas vlastně koupit lze. A to, pokud nemáme čas vařit nebo vymalovat byt, můžeme si nechat dovézt pizzu nebo zavolat řemeslníka. Tím si zaplatíme za možnost trávit čas jinak, třeba hodnotněji. Na druhou stranu, lze si koupit 10 minut, které nám chybí, když jdeme pozdě na autobus nebo na schůzku? Lze si koupit deset let navíc, když vážně onemocníme? Stárneme a čas ubíhá každému stejně. Penězi ho nezastavíme, ani, kdybychom za to utratili všechno, co máme...

Ušetřete čas i peníze: Během minuty máte jasno - ONLINE SROVNÁVAČE finančních produktů>>> Porovnejte platby za elektřinu.>>> Porovnejte platby za plyn.>>> Mobilní tarify >>> Platby za povinné ručení

7. Štěstí

Na poslední, sedmé místo (jak jinak), jsme zařadili štěstí. Tady je to také půl na půl. O štěstí se obecně říká, že ho nelze koupit za peníze. Pokud se nad tím ale zamyslíme, možná to zase až tak jednoznačně říci nejde. Štěstí jako takové sice nekoupíme (kde prodávají 5 kilo štěstí?), ale pokud si můžeme dovolit zafinancovat to, co nám zajistí pocit štěstí, pak se dá říci, že díky penězům štěstí pociťujeme. Ovšem, nutno podotknout, že pravděpodobně jen tehdy, pokud zároveň máme i fungující rodinu a jsme zdraví...

SPECIÁL: Úsporná domácnost snadno a rychle

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky peníze finance

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.