Ženy, umění a války: To byly 3 hlavní atributy krále, který postavil Versailles

Ludvík XIV. řečený Král Slunce byl nejdéle vládnoucí panovník Francie, jenž usedl na trůn již jako čtyřletý a vládl dlouhých 72 let až do své smrti. Za tu dobu vedl mnoho válek, zplodil desítky dětí a podporoval umění všeho druhu. Na jeho život se dívejte v seriálu Versailles, který běží na Prima LOVE každý víkend ve 22.00.

Seriál zachycuje vládu krále Ludvíka XIV., začátek výstavby zámku Versailles, skandální sérii vražd, příběh tajuplného muže se železnou maskou a potíže s protestanty.

Versailles bylo jeho vysněné místo k životu. V projektu versailleských zahrad král prosazoval základní myšlenku přírody a oázy klidu. Dominantou zahrad jsou symetricky uspořádané bazény, rostlinné labyrinty a sochy s mytologickými náměty. Voda je hlavním motivem celého komplexu.

Na život Ludvíka XIV. v období výstavby zámku Versailles se dívejte v seriálu Versailles:

Zajímavosti ze seriálu Versailles:

  1. Francouzsko-kanadský historický seriál měl premiéru v listopadu 2015. Postupně vznikly tři série a celkem 30 epizod.
  2. První série zachycuje začátek výstavby zámku Versailles mezi lety 1667 až 1670.
  3. Druhá série začíná o čtyři roky později, zachycuje dalších deset let vlády Ludvíka XIV., jeho střet s Vilémem III. Oranžským a travičskou aféru – skandální sérii vražd ve Versailles.
  4. Třetí série zachycuje následující čtyři roky vlády Ludvíka XIV., jeho střet s habsburským císařem Leopoldem I., příběh tajuplného muže se železnou maskou a potíže s protestanty.
  5. Seriál Versailles vytvořili producenti a scenáristé Simon Mirren (Myšlenky zločince, Beze stopy, MI5) a David Wolstencroft (MI5).
  6. Hrdinové seriálu jsou velice mladí. Ludvíkovi XIV. a jeho poradcům není v době, kdy se děj seriálu Versailles odehrává, ještě ani 30 let.
  7. Producenti a scenáristé Simon Mirren a David Wolstencroft tvrdí, že Versailles bylo ve své době něco jako Apple – první celosvětově známá značka v dějinách lidstva.

Věděli jste, že Ludvík údajně splodil 25 dětí? Kdo byly jeho ženy a děti, se dozvíte v následujícím článku:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.